poniedziałek, 25 lutego 2013 00:58

Polska Bioniczna Proteza Dłoni SuperHand Wyróżniony

Napisał 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

proteza dloniGrupa inżynierów po Politechnice Wrocławskiej opatentowała pierwszą polska bioniczną protezę dłoni. Proteza o nazwie SuperHand posiada ruchomy nadgarstek oraz możliwość niezależnego sterowania wszystkimi pięcioma palcami, co pozwala na wykonywanie wszystkich naturalnych ruchów dłoni. Proteza potrafi wyczuwać kształty, a następnie się do nich dostosowywać. Sterowanie odbywa się przez czujniki EMG zamontowane na powierzchni skóry w okolicy mięśni kikuta. Zasilanie zaś pozwala na nieprzerwane działanie sztucznej kończyny przez cały dzień aktywnego użytkowania.

Bioniczne protezy są bardzo popularne na całym świecie. Jeszcze nie tak dawno pojęcia takie jak bionika czy cybernetyka kojarzyły się jednoznacznie z filmami i książkami science fiction. Nauka pokazuje jednak, że takie rozwiązania to już dzisiejsza rzeczywistość. Wszystko za sprawą bioniki, która bada budowę i zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu i stara się to odwzorować na polu techniki. Tak powstają bioniczne kończyny, które sprawnością dorównują naszym własnym kończynom. Głównym problemem przy konstruowaniu tego typu protez jest zasada działania systemu sterowania, który odpowiada tu za najtrudniejsze zadanie, mianowicie za połączenie ciała z maszyną. Polski zespół poradził sobie jednak z tym zadaniem, a pod względem budowy i konstrukcji proteza zaprojektowana przez inżynierów z firmy ProManus jest jedną z najbardziej innowacyjnych protez dłoni na świecie. Niestety mimo to natknęła się na problem finansowy.

Bioniczna proteza dłoni ? zasada działania

proteza reki zasada dzialania

Praca bionicznej dłoni opiera się na przekazywaniu sygnałów EMG (Elektromiografia) z kurczących i napinających się mięśni w obrębie kikuta do mikroprocesora znajdującego się w dłoni protezowej. Następnie mikroprocesor analizuje sygnał uzyskany z mięśni (jego siłę i częstotliwość) i na podstawie uzyskanych danych aktywuje pracę wybranych silniczków z odpowiednią siłą, dzięki czemu uzyskujemy ruch protezy. Mikroprocesor pełni tu rolę tłumacza, aby układ nerwowo-mięśniowy mógł się porozumieć z układem mechanicznym protezy. Sygnały EMG są uzyskiwane przez sensory - elektrody umieszczone na odpowiednich grupach mięśni przedramienia, ramienia, lub innej części ciała.

Najważniejszymi warunkami, które musi realizować układ sterujący dłonią protezową są: funkcjonalność, reakcja układu mechanicznego w czasie rzeczywistym, wykonywanie naturalnych ruchów. Układ sterujący musi pozwalać na intuicyjne, proste sterowanie dłonią. Najprościej można przedstawić to na przykładzie wykonywania chwytu ręką protezową: osoba po amputacji nie musi analizować ?jak sprawić żeby proteza chwyciła kubek?, tylko ?jak mam chwycić kubek?. W protezie SuperHand jest to możliwe dzięki uproszczonemu systemowi sterowania. Na przykład jeden skurcz mięśni w kikucie to otwieranie dłoni, dwa skurcze to zamykanie. Można również  zaprogramować różne gesty w sposób indywidualny, zbliżony do naturalnych gestów konkretnego użytkownika.

Polska bioniczna proteza dłoni ? budowa i konstrukcja

Polscy inżynierowie przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii opracowali jedną z najnowocześniejszych na świecie protez i uzyskali komplet pozwoleń na wdrożenie jej do produkcji oraz na dopuszczenie do sprzedaży. Projektantami i konstruktorami tego wynalazku są absolwenci Politechniki Wrocławskiej - Wojciech Jopek, Michał Turów i Michał Wasilewski. Praktyczne zastosowanie protezy można obejrzeć pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=4o3wYruFXFI.

Jest to pierwsza w Polsce bioniczna proteza dłoni. Na świecie zaś są tylko dwie konkurencyjne firmy produkujące takie protezy. Firma, która stworzyła pierwszą pięciopalczastą protezę - TouchBionics. Druga firma to Be Bionic, także produkująca pięciopalczastą protezę, debiutowała na rynku w roku 2010. SuperHand wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie przy niewiarygodnej prostocie obsługi oraz niewielkich kosztach jej wykonania.

Dostępne na rynku protezy generalnie bazują na rozwiązaniach firmy Ottobock, wyposażane są w gotowe elementy takie jak nadgarstek, elektrody, czy tor pomiarowy. Jednak grupa polskich inżynierów od początku do końca cały system wykonała sama, od elektrod, aż po pokrycie kosmetyczne.

Opracowane zostały między innymi elektrody bezprzewodowe, które można zalaminować w leju. Dzięki temu nigdzie nie wystają kable, co znacznie ułatwia protezowanie. Ponadto elektrody posiadają świetny sygnał. Elektrody te mają bardzo krótki tor pomiarowy, szybko reagują na skurcze mięśni pacjenta, dzięki czemu proteza wykonuje określone i pożądane ruchy z bardzo małym opóźnieniem.

Proteza SuperHand została maksymalnie skompresowana. Cała elektronika, system sterowania i bateria znajdują się w śródręczu. Nie trzeba zatem laminować tych elementów w leju. Dzięki czemu można protezować  kończyny z bardzo krótkim kikutem.

Następną cechą sztucznej kończyny są modularne palce, co znaczy, że cały układ napędowy poruszający palcem znajduje się w danym palcu. Każdy moduł można wymienić w prosty sposób, co bardzo ułatwia serwis.

Protezę o nazwie SuperHand przez kilka tygodni testował pacjent, który 21 lat temu uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił rękę. Jak twierdzi, jej obsługę opanował w 10 minut, wykonywał różnorodne czynności, jak choćby łapanie szklanki czy noszenie siatki z zakupami. Świadczy to o prostocie i intuicyjności obsługi protezy, która została uzyskana dzięki uproszczonemu systemowi sterowania zastosowanemu w SuperHand.

Nie mniej ważny jest czynnik finansowy. Ze wszystkim, czyli z założeniem, wykonaniem leja i późniejszym serwisem proteza polskiego producenta to koszt około 50 tysięcy złotych. Jest to niższa  cena niż ta, którą zapłacili byśmy za prostą trójpalczastą protezę oferowana przez Ottobock i dużo niższa od i-Limb (proteza dłoni pięciopalczasta produkowana przez TouchBionics ), która kosztuje około 180 tyś złotych.

Problem ochrony patentowej w Polsce

Na koniec pojawia się niestety smutny akcent mojego optymistycznego artykułu. Fakty obecnie są takie, że pomysł może upaść, bo firmie brakuje pieniędzy na rozwój. Mimo oszczędnego dysponowania środkami, starczyły one na sfinansowanie całego procesu badawczo-rozwojowego, zakup urządzeń do produkcji oraz na stworzenie zaledwie jednej protezy w finalnej technologii.  Jeżeli ProManus nie znajdzie odpowiedniego inwestora upadnie z przyczyn finansowych. Ze względu na wysokie koszty ochrony patentowej w Polsce nie będzie także możliwości utrzymania innowacyjnych patentów, które spółka posiada. Stale rośnie zapotrzebowanie na nowatorskie technologie i produkty, a zwiększająca się konkurencja na rynku wywiera dużą presję na producentów przedmiotów użytkowych, aby stawały się one coraz bardziej innowacyjne. Dlatego tez zapewnienie ochrony patentowej jest takie istotne w procesie wdrażania produktu do obrotu handlowego, pozwala ona na posiadanie trwałej pozycji na rynku oraz czerpania w związku z tym zysków w długim okresie czasu.

Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że pomysł , rozwiązania oraz efekty pracy polskich inżynierów zostaną wykorzystane przez kogoś innego. Mówiąc krótko projekt SuperHand upadnie, a ktoś inny pod inna nazwa będzie czerpał korzyści z polskiej myśli technicznej, bo znów brakuje ?pomocnej dłoni? do przełożenia myśli naukowych na praktykę w Naszym kraju. Na koniec mam nieśmiałą propozycje dla naukowców z Wrocławia, żeby nazwę swojego projektu z SuperHand zmienili na ?Pomocną dłoń?.

Literatura

[1] http://strona.pro-manus.nazwa.pl/index.htm

[2] http://www.vigo-ortho.pl/index.html

[3] Powered Upper Limb Prostheses: Control, Implementation and Clinical Application - Ashok Muzumdar, 2004.

[4] http://www.touchbionics.com/

[5] Standard Handbook of Biomedical Engineering and Design: Design of artificial arms and hands for prosthetic applications - Richard F. ff. Weir, Ph.D., Myer Kutz, 2002.

[6] http://www.ottobock.pl/

[7] Problemy ochrony patentowej w Polsce ? Anna Turczak, 2010.

Czytany 17882 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 listopada 2013 16:35
Marcin Dziemianowicz

Jest w trakcie studiów inżynierskich na Politechnice Białostockiej, na kierunku inżynieria biomedyczna, specjalność: protetyka, ortotyka i inżynieria rehabilitacji. Interesuję się głównie projektowaniem, nowymi technologiami w medycynie, protetyką specjalną, a także inżynierią oceaniczną

Artykuły powiązane

478 komentarzy

 • Link do komentarza AlfredVob piątek, 22 września 2017 21:21 napisane przez AlfredVob

  cost of cymbalta erythromycin 500 mg

 • Link do komentarza KennethFum poniedziałek, 18 września 2017 22:46 napisane przez KennethFum

  buy fluoxetine

 • Link do komentarza KennethFum sobota, 16 września 2017 15:05 napisane przez KennethFum

  Colchicine fluoxetine

 • Link do komentarza CharlesSpofs sobota, 16 września 2017 05:48 napisane przez CharlesSpofs

  clonidine acomplia 20mg rimonabant

 • Link do komentarza AlfredVob sobota, 16 września 2017 05:39 napisane przez AlfredVob

  erythromycin 250 mg order fluoxetine

 • Link do komentarza KennethFum sobota, 16 września 2017 05:16 napisane przez KennethFum

  Cipro Without A Prescription medrol 4mg pak

 • Link do komentarza MichaelMulut piątek, 15 września 2017 17:04 napisane przez MichaelMulut

  here i found it allopurinol buy online read full article

 • Link do komentarza CharlesSpofs czwartek, 14 września 2017 19:58 napisane przez CharlesSpofs

  fluoxetine prices

 • Link do komentarza MichaelMulut czwartek, 14 września 2017 19:51 napisane przez MichaelMulut

  recommended site

 • Link do komentarza CharlesSpofs czwartek, 14 września 2017 19:49 napisane przez CharlesSpofs

  cymbalta Erythromycin

 • Link do komentarza KennethFum środa, 13 września 2017 23:57 napisane przez KennethFum

  i found it

 • Link do komentarza MikeCibia środa, 13 września 2017 18:18 napisane przez MikeCibia

  write essay for me loan

 • Link do komentarza Bennykem wtorek, 12 września 2017 17:36 napisane przez Bennykem

  wh0cd5421620 finasteride

 • Link do komentarza MichaelMulut wtorek, 12 września 2017 04:37 napisane przez MichaelMulut

  wh0cd6670700 buy cytotec ventolin kamagra

 • Link do komentarza KennethFum wtorek, 12 września 2017 04:25 napisane przez KennethFum

  wh0cd4980748 elocon ointment 0.1 clomid

 • Link do komentarza KennethFum piątek, 08 września 2017 13:00 napisane przez KennethFum

  wh0cd3143891 cephalexin 500 here i found it nexium over counter

 • Link do komentarza AlfredVob piątek, 08 września 2017 08:38 napisane przez AlfredVob

  wh0cd2850029 advair

 • Link do komentarza AlfredVob czwartek, 07 września 2017 13:45 napisane przez AlfredVob

  wh0cd625712 Buy Acyclovir

 • Link do komentarza CharlesSpofs środa, 06 września 2017 10:29 napisane przez CharlesSpofs

  wh0cd3584765 amoxicillin

 • Link do komentarza MichaelMulut poniedziałek, 04 września 2017 13:21 napisane przez MichaelMulut

  wh0cd2335679 buy provera

 • Link do komentarza CharlesSpofs niedziela, 03 września 2017 10:35 napisane przez CharlesSpofs

  wh0cd597106 what is the cost of cialis

 • Link do komentarza MichaelMulut piątek, 01 września 2017 23:59 napisane przez MichaelMulut

  wh0cd57991 fluoxetine10mg medrol

 • Link do komentarza Bennykem sobota, 26 sierpnia 2017 07:32 napisane przez Bennykem

  wh0cd689456 provera

 • Link do komentarza Bennykem czwartek, 24 sierpnia 2017 10:28 napisane przez Bennykem

  wh0cd203756 tamoxifen citrate motrin

 • Link do komentarza KennethFum niedziela, 20 sierpnia 2017 23:09 napisane przez KennethFum

  wh0cd803939 buy rimonabant buy tadacip online buy sildenafil citrate

 • Link do komentarza AlfredVob piątek, 04 sierpnia 2017 20:10 napisane przez AlfredVob

  wh0cd416508 generic lasix

 • Link do komentarza Bennykem piątek, 04 sierpnia 2017 19:18 napisane przez Bennykem

  wh0cd489980 Buy Provera Hydrochlorothiazide 25mg

 • Link do komentarza CharlesSpofs piątek, 04 sierpnia 2017 18:46 napisane przez CharlesSpofs

  wh0cd812499 toradol at lowest cost Sildenafil Generic buy yasmin

 • Link do komentarza njzjwgAcicy czwartek, 27 lipca 2017 16:46 napisane przez njzjwgAcicy

  personal loans
  http://payday1000loans3000online.com - loans with bad credit
  online loans

  http://payday1000loans3000online.com/#clcfz
  http://payday1000loans3000online.com/#oetfp
  http://payday1000loans3000online.com/#sfcjs

  http://www.outofdarkness.de/de/musik/dj-cosmophobia-soundsystem-short-original-mix.php
  http://www.polivet.com.ua/2013-12-30-13-14-07/item/22-my-golden-dog?limitstart=0
  http://tiantangcaoyuan.com/xianlu/bencandy.php?fid=42&aid=851
  http://www.ironboxing.com/home_article.php?id=&id=120
  http://xn----btbh4agfe6b1e.xn--p1ai/ru/node/22?page=126#comment-19165

 • Link do komentarza KennethFum sobota, 22 lipca 2017 21:19 napisane przez KennethFum

  wh0cd347751 zetia mebendazole tablets paxil 50 mg buspar

 • Link do komentarza Bennykem czwartek, 20 lipca 2017 19:04 napisane przez Bennykem

  wh0cd507101 flagyl without prescription

 • Link do komentarza CharlesSpofs środa, 19 lipca 2017 01:38 napisane przez CharlesSpofs

  wh0cd564343 tretinoin

 • Link do komentarza AlfredVob wtorek, 18 lipca 2017 10:20 napisane przez AlfredVob

  wh0cd666436 lasix no prescription cheap dapoxetine TRIAMTERENE 37.5MG

 • Link do komentarza AgustinSough sobota, 15 lipca 2017 14:55 napisane przez AgustinSough

  best mattresses in 2017 best time to buy mattress 2017 best mattress in 2017
  top ten mattresses 2017 top 5 mattresses 2017 best rated mattresses 2017
  best memory foam mattress 2017 best mattresses 2017 for couples top ten mattresses 2017
  best mattresses to buy online 2017 top 10 mattresses 2017 best mattress of 2017 for side sleeper
  best mattress for 2017 macy mattress sale 2017 best mattresses 2017 for couples
  casper find code casper promo code 75 promo code caspers
  leesa discount codes leesa dog bed coupon leesa mattress coupon
  amerisleep promo codes amerisleep promotion code amerisleep coupons
  printable helix coupon helix referral codes helix mattress coupon
  winkbeds uk discount winkbeds mattress coupon code winkbeds com coupon code

  best memory foam mattresses 2017 best memory foam mattresses for 2017 best rated hybrid mattresses 2017
  best mattress of 2017 for side sleeper best mattresses in 2017 best memory foam mattresses for 2017
  best rated hybrid mattresses 2017 best rated mattress for 2017 top rated mattresses for 2017
  mattresses 2017 best rated hybrid mattresses 2017 top 10 mattresses 2017
  casper promo codes casper promo code casper bed promo code
  coupon for leesa mattress leesa discount leesa promo codes
  amerisleep coupons online amerisleep promo codes code amerisleep
  free helix coupons helix mattress discount code helix promotion code
  winkbeds bed coupon winkbeds mattress coupon winkbeds code

 • Link do komentarza johhnyvaf czwartek, 13 lipca 2017 02:23 napisane przez johhnyvaf

  sd1cya44je8rw046w5

  google

  google

  3omdhdjc0lqu4rgrwo

 • Link do komentarza johhnyvaf czwartek, 13 lipca 2017 00:15 napisane przez johhnyvaf

  dvztx6ey7nnboz954l

  google

  google

  x6dcum6z1t80rismhf

 • Link do komentarza Jerrypew niedziela, 02 lipca 2017 18:43 napisane przez Jerrypew

  7e053pjo6a8750hndl

  google

  google

  3o58czizd82eezkew2

 • Link do komentarza AlfredVob wtorek, 20 czerwca 2017 18:02 napisane przez AlfredVob

  wh0cd928310 Finasteride triamterene tablets

 • Link do komentarza KennethFum wtorek, 20 czerwca 2017 15:20 napisane przez KennethFum

  wh0cd14373 helpful resources hydrochlorothiazide

 • Link do komentarza KennethFum wtorek, 20 czerwca 2017 07:19 napisane przez KennethFum

  wh0cd699551 web site

 • Link do komentarza Bennykem wtorek, 20 czerwca 2017 07:17 napisane przez Bennykem

  wh0cd766342 read more Atarax Online benicar hct cheapest levaquin our website

 • Link do komentarza CharlesSpofs wtorek, 20 czerwca 2017 01:55 napisane przez CharlesSpofs

  wh0cd484337 buy erythromycin generic clindamycin cialis hydrochlorothiazide online

 • Link do komentarza Bennykem wtorek, 20 czerwca 2017 01:08 napisane przez Bennykem

  wh0cd494539 cymbalta

 • Link do komentarza KennethFum poniedziałek, 19 czerwca 2017 15:04 napisane przez KennethFum

  wh0cd47213 allopurinol vardenafil tablets metformin 500 kamagra gold furosemide 40mg tab buy rimonabant triamterene buy avodart

 • Link do komentarza CharlesSpofs poniedziałek, 19 czerwca 2017 14:34 napisane przez CharlesSpofs

  wh0cd49453 celexa ALBENDAZOLE

 • Link do komentarza CharlesSpofs poniedziałek, 19 czerwca 2017 06:35 napisane przez CharlesSpofs

  wh0cd136657 more about the author buy anafranil online atarax 25 mg

 • Link do komentarza AlfredVob niedziela, 18 czerwca 2017 10:19 napisane przez AlfredVob

  wh0cd722188 generic amoxicillin

 • Link do komentarza Eugeneanymn niedziela, 18 czerwca 2017 09:45 napisane przez Eugeneanymn

  wh0cd470785 albendazole metformin cytotec buy avodart clomid propranolol

 • Link do komentarza KennethFum niedziela, 18 czerwca 2017 03:36 napisane przez KennethFum

  wh0cd167258 buy elimite online

 • Link do komentarza Bennykem sobota, 17 czerwca 2017 20:34 napisane przez Bennykem

  wh0cd451495 Prednisolone

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najczęściej wyświetlane artykuły

 • Tomografia multimodalna - CT/PET, CT/MR, SPECT/CT - Zasada działania i zastosowania
  Począwszy od momentu skonstruowania pierwszego tomografu komputerowego przez Hounsfielda w 1968 roku rozwój tomograficznych technik obrazowania ciała ludzkiego polegał przede wszystkim na poprawie jakości uzyskiwanych danych obrazowych oraz zmniejszeniu czasu trwania badania. Z czasem pojawiły się nowe techniki, takie jak…
  w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
 • Implanty w leczeniu schorzeń kręgosłupa
  Kręgosłup, ze względu na funkcje jakie pełni w organizmie, jest niezbędnym narządem do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Pomimo iż jest dobrze chroniony przez tkankę mięśniową jak i tłuszczową, często dochodzi do uszkodzenia (zarówno poprzez czynniki naturalne jak i losowe zdarzenia). Przywrócenie…
  w Biomateriały Czytaj dalej...
 • Inżynier biomedyczny - możliwości zatrudnienia
  Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie możesz pracować jako inżynier biomedyczny? Jakie możliwości zatrudnienia są w Polsce po kierunku inżynieria biomedyczna? Czy istnieje rynek pracy dla inżynierów biomedycznych i czy nie będziesz musiał wyjechać za granicę? W tym artykule częściowo spróbujemy…
  w Aktualności Czytaj dalej...
 • Portal Inżynieria Biomedyczna
  Portal Inżynieria Biomedyczna powstał dla miłośników dziedziny nauki jaką jest inżynieria biomedyczna. Znajdziesz u Nas wiele artykułów branżowych, nowości ze świata inżynierii biomedycznej, oferty pracy w Polsce i zagranicą, płatne praktyki dla studentów studiujących inżynierię biomedyczna. Redaktorzy Możliwości Kariera Zostań…
  w Inne
 • Tomografia Komputerowa - zasada działania
  Tomografia komputerowa (ang. Computed Tomography ? CT) jest systemem pośredniego obrazowania ? dokonywana jest rekonstrukcja obrazu na drodze obliczeń matematycznych. Badanie to pozwala na uzyskanie obrazów przestrzennych (wizualizacja narządów 3D) i przekroju badanego obiektu dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Tomografia komputerowa…
  w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
Czy studiujesz na kierunku Inżynieria Biomedyczna?
 

Użytkownik

Zaloguj się aby skorzystać z portalu.

Top


Copyright © 2017 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Portal Inżynieria Biomedyczna