sobota, 19 lutego 2011 12:14

Bioniczne protezy Wyróżniony

Napisała 
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

bionikaLudzkie ciało jest jednym z najwspanialszych tworów natury, kombinacją mięśni, zmysłów i organów, bezpośrednio połączonych ze sobą. Niestety, w wyniku nieszczęśliwych wypadków czy też procesu starzenia wszystkie elementy naszego organizmu ulegają zużyciu bądź zniszczeniu. Jeszcze do niedawna inwalidzi wojenni wracający do swych domów, ofiary wypadków czy chorób byli skazani na opiekę bliskich. Postęp technologiczny, a także naukowy otworzył nowy rozdział w historii, w którym praktycznie każdy uszkodzony narząd można wymienić na nowy, opracowany przez bioników, skonstruowany przez inżynierów, a wzorowany na milionach lat ewolucji człowieka. Naukowcy nie szukają nowych rozwiązań konstruktorskich dla kończyn, serca czy oka - pilnie podpatrują naturę, analizują strukturę anatomiczną człowieka i jak najwierniej starają się ją odtworzyć za pomocą materiałów biomedycznych.

Bionika

Czym jest bionika i dlaczego jest tak ważna we współczesnej inżynierii? Bionika jest interdyscyplinarną dziedziną nauki z pogranicza biologii i techniki; jej głównym celem jest tworzenie użytecznych technicznie modeli systemów biologicznych (wg Tkacz Ewaryst, Borys Przemysław, Bionika, Warszawa 2006, ISBN 83-204-3148-4). Ogólnie rzecz biorąc, biomimetyka (tak też nazywana jest bionika), podsuwa gotowe rozwiązania sprawdzone na drodze milionów lat ewolucji żywych organizmów. Nauka ta jest niezwykle rozległa, a jej granice wyznacza jedynie ludzka wyobraźnia. Rozwiązania biologiczne mają swoje zastosowanie w technice. Po raz pierwszy termin ?bionika? został użyty w 1960 roku na sympozjum ?Living prototypes of artificial organs? w Dayton (USA), jednak sama nauka ma bogatą historię.

Da Vinci, bionikaJuż w mitologii greckiej odnajdujemy postać Dedala, architekta i wynalazcę, ojca Ikara. Wzorując się na ptasich skrzydłach, skonstruował podobne dla siebie i swego syna. Kolejną ważną postacią był Leonardo da Vinci, który również był zafascynowany sztuką latania. Stworzył on wiele innowacyjnych jak na tamte czasy (XV-XVI wiek) wynalazków. Nieco kontrowersyjne okazały się eksperymenty innego uczonego - Ligi Galvani?ego. Jego przełomowa praca zawierała wyniki doświadczeń nad ?fluidem elektrycznym? Badał on wypreparowane żabie udka drażniąc prądem elektrycznym - w ten sposób pobudzając do skurczu. W efekcie opracował model reakcji mięśniowo-nerwowej, który po dziś dzień uważany jest za klasykę w dziedzinach elektrofizjologicznych. Ostatnią z postaci, o których chciałabym wspomnieć jest Jean Louis Marie Poiseuille. Znane jest jego prawo ruchu lepkich płynów w kapilarach, stworzone w wyniku obserwacji przepływu ludzkiej  krwi w wąskich naczyniach krwionośnych.

Aby lepiej zobrazować bioniczne rozwiązania stosowane we współczesnej codzienności posłużę się kilkoma przykładami.

Architekci z całego świata prześcigają się w coraz wznioślejszych projektach. Amerykański ogród botaniczny odwzorowuje swoim zadaszeniem odwzorowuje plaster miodu, a dach stadionu olimpijskiego w Monachium jest niczym innym jak kopią pajęczyny.
Sympatycy motoryzacji też znajdą coś dla siebie. Co wspólnego ze sobą mogą mieć niewielkich rozmiarów tropikalna rybka z firmą Mercedes Benz? Otóż wprowadzono na rynek model samochodu ?Box Fish? i choć wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że takie ?wielkie pudło? nie osiągnie aerodynamicznych wymagań, to okazuje się, że Natura rozmyślnie stworzyła gatunek  Ostracion cubicus, a jego opływowość kształtu jest więcej niż zadawalająca.


samoczyszczace materialy, bioniczne protezyTakich zapożyczeń z natury mamy więcej wśród zastosowań technologicznych. Wielkim powodzeniem firm tekstylnych cieszą się wyroby wykorzystujące efekt samooczyszczenia zapożyczone z kwiatów lotosu, którą można zaobserwować także u naszych rodzimych gatunków: nasturcji czy trzciny pospolitej. Odpowiednikiem malutkich wypustek znajdujących się na powierzchni lotosu w wyrobach tekstylnych są niezliczone cząstki o średnicy poniżej 100 nanometrów, a ów drobiny zatrzymują zanieczyszczenia i wodę. Minimalna powierzchnia styku w połączeniu z siłami adhezyjnymi powodują, że każda kropla ma kształt kuli, która spływa po liściu. W efekcie - czy na liściu, czy na parasolu - mamy powierzchnię idealnie czystą nie wymagającą szorowania ani mycia.

Godnym zauważenia wynalazkiem, które nie od razu się przyjał jest rzep. Wynalazł go w 1941 roku szwajcarski chemik George de Mestral, którego zaintrygowały przyczepione do sierści psa rzepy, czyli owocostany łopianu (Arctium L.). Początkowo nie znalazł się nikt, kto docenił inwencję Mistrala, do czasu, gdy NASA zastosowała to rozwiązanie w skafandrach astronautów.

gekon, bioniczne protezyHitem ostatniego czasu jest materiał na plastry, który nie odkleja się od wilgotnych powierzchni, jest biozgodny, a w dodatku sam się rozpuszcza, dzięki czemu może być stosowany nie tylko przy zwykłych ranach, ale także przy wycięciu np. fragmentu jelita, do zasklepienia ubytku powstałego w żywej tkance. Amerykańscy nanotechnolodzy wykorzystali niezwykłe zdolności gekona, który może chodzić nawet po pionowej szybie. Dzieje się tak dzięki ogromnej ilości mikroskopijnych wypustek na stopie jaszczurki, z których każda oddziaływuje małymi siłami z podłożem. Przełożono to na sieć niezwykle małych kolumienek z mocnej, choć rozpuszczalnej gumy, ułożonych w ten sam sposób, jak wyrostki u gekona. Dodano warstwę kleju stworzonego na bazie glukozy, dzięki czemu opatrunek jest wodoodporny.

Przykładów zastosowania bioniki przez inżynierów jest wiele. W Szanghaju planuje się zbudować największy budynek świata o wysokości 1200 metrów. Taki wynik ma zostać osiągnięty dzięki rozwiązaniu, jakie natura zastosowała w budowie pnia cyprysu - koncentrycznie ułożonych wiązek i przestrzeni powierzchnych.

NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) również pokładają wielkie nadzieje w naturalne rozwiązania. Trwają prace nad skonstruowaniem nowego rodzaju wiertła i urządzenia do pobierania próbek skał, które byłyby wysyłane wraz z sondami w przestrzeń kosmiczną. Wzorcem był narząd osy - trzpiennika sosnowca (Sirex noctilio). Owad ten składając jaja posługuje się pokładełkiem - czymś w rodzaju igły stosowanej w medycynie, za pomocą którego wierci otwór w pniu. Jednak to dopiero pierwsza część urządzenia, po zrobieniu otworów w asteroidzie należy jeszcze wydobyć z niej materiał do badań. W tym momencie wykorzystano specyficzny układ łusek i włosków w kłosie jęczmienia, które umożliwiają ruch ziaren tylko w jedną stronę.  Takie rozwiązanie ma wspomagać przesuwanie się pyłu i okruchów skalnych pozyskanych przez wzorowane na pokładełku wiertło. Problem napędu całego urządzenia proponują rozwiązać inspiracją mięśni poruszającymi szczękami ważek. Jest to bardzo wydajne, wymaga niewielu części i ma małe zapotrzebowanie na energię. W ten sposób poprzez połączenie osy, jęczmienia i ważki otrzymano kosmiczne wiertło.

Aguilera okladka, bionikaBioników interesują nie tylko konstrukcje wykorzystane w przyrodzie, ale także zjawiska w niej zachodzące i postępowanie żywych istot. Na podstawie analizy pelikanów lecących w kluczu wykazano, że ptaki zajmujące dalsze miejsca mniej się męczą. Zastosowano ten fakt w lotnictwie i badania potwierdziły, że przy odpowiednim ułożeniu względem siebie myśliwce zużywają o niemal jedną piątą mniej paliwa.

Innym ciekawym rozwiązaniem motoryzacyjnym są nowoczesne, bioniczne opony firmy Continental, których ogumienie naśladuje zachowanie łap kota, który przy lądowaniu lub zatrzymywaniu się rozszerza swe palce zwiększając powierzchnię styku z podłożem. W oponach bieżnik ukształtowano tak, aby podczas hamowania lepiej przylegał do drogi.

Bionika w protetyce

Gwałtowny wzrost ludzi poddanych amputacji spowodowany wojnami w tym i poprzednim stuleciu, rozwój techniki i większe nakłady finansowe spowodowały, że zaczęto szukać nowszych, nowocześniejszych protez. Co prawda daleko jeszcze do poziomu ukazywanego w filmach science-fiction, ale naukowcy z całego świata mają się już czym pochwalić na tym polu.

Sztuczne mięśnie

Układ ruchu człowieka zbudowany jest ze szkieletu i mięśni. Często w wyniku chorób dochodzi do uszkodzenia tkanki mięśniowej. W laboratoriach wytworzono już pierwsze sztuczne mięśnie. Choć na razie powstały z myślą o wykorzystaniu ich w robotyce, jest to niewątpliwie pierwszy krok ku pomocy ludziom z uszkodzonym narządem ruchu. Nowy typ sztucznych mięśni zbudowany został ze skręconych włókien węglowych nanorurek, dzięki czemu cechuje je ogromna twardość i wytrzymałość, a także lekkość (1 cm? waży zaledwie 1,5 miligrama). Ich mechanizm jest oparty o działanie naturalnych mięśni - pod wpływem prądu elektrycznego rozszerzają się (aż o 220%), cały proces trwa milisekundy, a co ważne, ich długość nie zmienia się w ogóle. Warto też zaznaczyć, że mięśnie wykorzystują aż 70% energii, która zostaje im dostarczona.

Sztuczne serce

sztuczne serce300-400 osób rocznie w Polsce umiera z powodu braku dawcy serca. To zatrważająca statystyka, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że na świecie powstało już w pełni sztuczne serce, pracujące całkowicie samodzielnie. Zostało ono wynalezione przez firmę Carmat, założoną przez grupę EADS, zajmującą się przemysłem zbrojeniowym i kosmicznym. Wyposażone zostało w układy, które powinny zareagować od razu, gdy biorca sztucznego serca będzie potrzebował szybszego przepływu krwi. Warto odpowiedzieć na pytania, dlaczego dopiero niedawno naukowcy opracowali w pełni niezależnie działające serce? Choć dziś o budowie i pracy serca wiemy niemal wszystko to odkrycie, że serce pompuje krew dokonano dopiero w XVII wieku. Gdy połączymy ten fakt z niewiarygodną pracą jaką wykonuje nasza naturalna maszyna pompująca - w ciągu życia kurczy się średnio 2,5 miliarda razy, przepompowując 100 basenów krwi, budzi się zrozumienie, że ludzkość potrzebowała wielu lat na opracowanie maszyny, którą można bez problemu przeszczepić zawałowcom czy ofiarom wypadków.

Bioniczne oko

Bionic EyeNiewątpliwym hitem ostatnich lat, dzięki czemu jeszcze bardziej zwrócono uwagę na bionikę, jest sztuczne oko, które zostało już wszczepione 73-letniemu pacjentowi z Wielkiej Brytanii, dzięki czemu umożliwiono mu widzenie pomimo dziedzicznej choroby, która odebrała mu wzrok. Jest to wstępny etap eksperymentu na ludziach, aczkolwiek pokłada się w nim szerokie nadzieje.

Oko jest przeznaczone dla pacjentów, którzy stracili wzrok w wyniku urazu czy wypadku, ale wykształciło się u nich widzenie, bo warto zaznaczyć, że zdolność tę nabywamy i uczymy się jej, a nie jak powszechnie jest uważane - rodzimy się z nią. Jak współcześni bionicy poradzili sobie z tak skomplikowanym układem optycznym i mechanizmem przekazu impulsów świetlnych do kory wzrokowej? Oko składa się z miniaturowej kamerki umieszczonej na okularach przeciwsłonecznych, zewnętrznego odbiornika oraz matrycy z elektrodami, którą wszczepia się na siatkówkę. Obraz z kamery przekazywany jest do odbiornika, ten do elektrod, a następnie do nerwami wzrokowymi wędruje do mózgu.  Jak widać nie wykorzystano tu żadnego innowacyjnego rozwiązania, odtworzono tylko (lub ?aż?) z jak największym podobieństwem mechanizm widzenia zdrowego człowieka.

Kończyny

bioniczna nogaRobotyka jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się dziedzin nauki, która ma ogromny wpływ na postęp bionicznych protez. Mamy już do dyspozycji świetnie skonstruowane biomanipulatory, które z dużą dokładnością naśladują ruch zdrowej kończyny. Co ważniejsze, proteza tego typu sterowana jest poprzez sygnały elektromiograficzne, za których rozpoznawanie odpowiada procesor sygnałowy, zaś do akwizycji tych sygnałów używa się elektrod powierzchniowych umieszczonych w leju protezy. Mimo skomplikowanej budowy, zasada działania jest taka sama, jak zdrowej kończyny.

Powieści Lema, filmy Paul?a Verhoeven?a (?Robocop?) czy okładki płyt współczesnych piosenkarzy nie robią już większego wrażenia. Coś, co było abstrakcją jeszcze kilkanaście lat temu, dziś staje się powoli rzeczywistością. Czy ktoś jest w stanie wyobrazić połączenie medycyny z protetyką za 20 lat? A za 50 lat?

Literatura

[1].Tkacz Ewaryst, Borys Przemysław, Bionika, Warszawa 2006, ISBN 83-204-3148-4.
[2].Kossobudzki Piotr, Testowane na zwierzętach, ?Przekrój? 2007.
[3].Samoczyszczące tekstylia [online], [dostęp 30 grudnia 2009], Dostępny w Word Wide Web: http://www.muratorplus.pl/technika/oknadrzwi/samoczyszczace-tekstylia_61341.html .
[4].Morek Grażyna, Z natury, ?Polityka? 2006.
[5].Chrostowski Jarosław, Wieteska Elżbieta, Wielkie ściąganie, ?Wiedza i życie? 2008.
[6].Kakade Nilesh, Bionics halp for the disabled, ?IT Magazine? 2006.
[7].Blanchard Cheryl, Biomaterials: Body of the Future, ?Technology Today? 1995.
[8].Bionika. Projekty koncepcyjne., Praca zbiorowa pod red. Andrzeja Samka, Kraków 2004, ISBN83-7242-331-8.
Czytany 16441 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 listopada 2013 17:56
Agnieszka Giczan

Absolwentka Politechniki Białostockiej po kierunku Inżynieria Biomedyczna. Od ponad dwóch lat związana z firmą ChM, początkowo jako Kontroler Jakości, obecnie jako Referent ds. informacji naukowej w dziale Badawczo-Rozwojowym. Bieganie, kino hiszpańskie i fotografia, to coś, co lubi najbardziej.

505 komentarzy

 • Link do komentarza insurance companies wtorek, 20 lutego 2018 00:39 napisane przez insurance companies

  direct auto insurance quotes car insurance quote online car insurance instant quote trustage auto insurance

 • Link do komentarza car insurance wtorek, 20 lutego 2018 00:35 napisane przez car insurance

  auto insurance quotes online online auto insurance top 10 auto insurance companies auto insurance quotes michigan

 • Link do komentarza Hudson poniedziałek, 19 lutego 2018 23:15 napisane przez Hudson

  play casinos
  pogo casino slots
  casino games roulette
  casinos online

 • Link do komentarza Quick Loan poniedziałek, 19 lutego 2018 22:55 napisane przez Quick Loan

  small personal loans with bad credit money till payday need money now please help personal loans for bad credit

 • Link do komentarza amica car insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 22:53 napisane przez amica car insurance

  direct auto insurance quotes car insurance quote car insurance quote car insurance quotes online

 • Link do komentarza car insurance rates poniedziałek, 19 lutego 2018 22:07 napisane przez car insurance rates

  auto insurance quotes in california home and auto insurance direct auto insurance quotes affordable insurance

 • Link do komentarza motorcycle insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 20:46 napisane przez motorcycle insurance

  auto insurance quotes online cheap auto insurance in florida auto insurance quotes online online auto insurance

 • Link do komentarza auto club insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 20:22 napisane przez auto club insurance

  auto insurance quotes online instant auto insurance quotes comparison auto insurance quotes online instant california auto insurance

 • Link do komentarza Google Essay Writer poniedziałek, 19 lutego 2018 19:52 napisane przez Google Essay Writer

  application essays essays critical essays essay video

 • Link do komentarza Loan Cash poniedziałek, 19 lutego 2018 19:08 napisane przez Loan Cash

  installment loans guaranteed payday usa installment loans online installment loans online

 • Link do komentarza Cash Loan poniedziałek, 19 lutego 2018 19:04 napisane przez Cash Loan

  simple loan small loan small personal loans small loans

 • Link do komentarza Online Loans poniedziałek, 19 lutego 2018 18:55 napisane przez Online Loans

  small personal loans 1000 loan small loans small loans

 • Link do komentarza Write My Paper poniedziałek, 19 lutego 2018 18:17 napisane przez Write My Paper

  essays essays essays https://essays.store - write essays for me

 • Link do komentarza insurance auto poniedziałek, 19 lutego 2018 17:34 napisane przez insurance auto

  auto insurance quotes comparison auto insurance quotes comparison car insurance companies in michigan auto insurance quotes comparison

 • Link do komentarza Cash Loan poniedziałek, 19 lutego 2018 17:00 napisane przez Cash Loan

  small loans short term loan rates small loans simple loan

 • Link do komentarza car insurance prices poniedziałek, 19 lutego 2018 16:44 napisane przez car insurance prices

  car insurance quotes in texas car insurance quotes california direct auto insurance quotes best auto insurance companies 2017

 • Link do komentarza Writing Essay Online poniedziałek, 19 lutego 2018 15:40 napisane przez Writing Essay Online

  write thesis statement writing a thesis statement thesis statement descriptive essay thesis statement

 • Link do komentarza esurance poniedziałek, 19 lutego 2018 15:29 napisane przez esurance

  car insurance quotes comparison car insurance quotes cheap auto insurance in texas car insurance comparison

 • Link do komentarza best insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 14:58 napisane przez best insurance

  mercury auto insurance car insurance quotes comparison auto insurance quotes comparison car insurance quotes comparison

 • Link do komentarza best insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 14:52 napisane przez best insurance

  car insurance quotes comparison cheap car insurance in pa compare multiple auto insurance quotes car insurance quote

 • Link do komentarza car insurances poniedziałek, 19 lutego 2018 14:47 napisane przez car insurances

  auto insurance in michigan insurance auto insurance auto quotes insurance auto

 • Link do komentarza Buy An Essay Online poniedziałek, 19 lutego 2018 13:27 napisane przez Buy An Essay Online

  writing paper writing service review paper https://writing.us.org - writing service

 • Link do komentarza Online Lenders poniedziałek, 19 lutego 2018 13:21 napisane przez Online Lenders

  loans online loans online loans online web loan

 • Link do komentarza costco car insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 13:02 napisane przez costco car insurance

  best insurance rates cheapest car insurance car insurance rates free car insurance quotes

 • Link do komentarza Writing Essay Online poniedziałek, 19 lutego 2018 12:39 napisane przez Writing Essay Online

  a good thesis statement good thesis statement thesis statement thesis statement

 • Link do komentarza low car insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 11:53 napisane przez low car insurance

  insurance auto auto insurance acceptance auto insurance insurance auto

 • Link do komentarza Essay Writer Online poniedziałek, 19 lutego 2018 11:41 napisane przez Essay Writer Online

  need help with my homework homework homework online homework

 • Link do komentarza insurance quote poniedziałek, 19 lutego 2018 11:23 napisane przez insurance quote

  cheap auto insurance in nj auto insurance online payment online auto insurance esurance

 • Link do komentarza Essay-writer.Org poniedziałek, 19 lutego 2018 11:03 napisane przez Essay-writer.Org

  cover letters general cover letter good cover letter a good cover letter

 • Link do komentarza Buy Essays Cheap poniedziałek, 19 lutego 2018 11:02 napisane przez Buy Essays Cheap

  writing cover letter employment cover letter make a cover letter marketing cover letter

 • Link do komentarza auto insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 10:40 napisane przez auto insurance

  cheap auto insurance quotes online safeauto insurance quote compare auto insurance auto insurance quote

 • Link do komentarza Buy An Essay Paper poniedziałek, 19 lutego 2018 10:21 napisane przez Buy An Essay Paper

  application essays essays on writing the college application essay application essays

 • Link do komentarza affordable insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 10:07 napisane przez affordable insurance

  get car insurance online get car insurance online auto insurance quotes auto insurance comparison

 • Link do komentarza ins poniedziałek, 19 lutego 2018 09:48 napisane przez ins

  travelers auto insurance trustage auto insurance car insurance for new drivers car insurance quote

 • Link do komentarza cheap insurance auto poniedziałek, 19 lutego 2018 09:12 napisane przez cheap insurance auto

  auto insurance quotes online home and car insurance quotes free auto insurance quotes cheap car insurance in nj

 • Link do komentarza Hire Essay Writer poniedziałek, 19 lutego 2018 08:51 napisane przez Hire Essay Writer

  writing a thesis statement writing a thesis statement thesis statement thesis statements

 • Link do komentarza safeauto insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 08:24 napisane przez safeauto insurance

  cheap car insurance car insurance cheap cheap car insurance quotes cheapest car insurance available

 • Link do komentarza usaa car insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 08:18 napisane przez usaa car insurance

  lowest car insurance in florida car insurance cheap cheap car insurance companies cheap car insurance companies

 • Link do komentarza Essays Writing poniedziałek, 19 lutego 2018 07:24 napisane przez Essays Writing

  freelance writer writing services writing paper writing services

 • Link do komentarza Buying Essays Online poniedziałek, 19 lutego 2018 07:11 napisane przez Buying Essays Online

  write essays critical essays essays persuasive essays

 • Link do komentarza Homework Help Online poniedziałek, 19 lutego 2018 07:05 napisane przez Homework Help Online

  essay writers essay writer writers paper writer

 • Link do komentarza rental car insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 05:32 napisane przez rental car insurance

  go auto insurance cheap auto insurance in florida cheap liability insurance in texas erie auto insurance

 • Link do komentarza car insurance online poniedziałek, 19 lutego 2018 02:08 napisane przez car insurance online

  cheap car insurance in michigan best cheapest car insurance companies cheap liability insurance in texas cheap car insurance in texas

 • Link do komentarza Online Loan poniedziałek, 19 lutego 2018 01:34 napisane przez Online Loan

  no credit loans loan market stock loan wells fargo student loan

 • Link do komentarza Define Assignations poniedziałek, 19 lutego 2018 00:55 napisane przez Define Assignations

  cover letters perfect cover letter cover letters amazing cover letters

 • Link do komentarza rental car insurance poniedziałek, 19 lutego 2018 00:03 napisane przez rental car insurance

  auto insurance quotes online california auto insurance quotes online online auto insurance online auto insurance quotes

 • Link do komentarza geico car insurance niedziela, 18 lutego 2018 23:26 napisane przez geico car insurance

  allstate insurance claims cheap car insurance in florida auto insurance costco free car insurance quotes

 • Link do komentarza Cash Loan niedziela, 18 lutego 2018 23:04 napisane przez Cash Loan

  personal loans with low interest personal loans low interest rates best personal loan rates emergency loans

 • Link do komentarza Google Essay Writer niedziela, 18 lutego 2018 22:53 napisane przez Google Essay Writer

  essay writers essay writers essay writers https://writers.us.com - essay writer

 • Link do komentarza erie car insurance niedziela, 18 lutego 2018 22:40 napisane przez erie car insurance

  car insurance quote car insurance quote car insurance quote liberty mutual auto insurance quote

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najczęściej wyświetlane artykuły

 • Tomografia multimodalna - CT/PET, CT/MR, SPECT/CT - Zasada działania i zastosowania
  Począwszy od momentu skonstruowania pierwszego tomografu komputerowego przez Hounsfielda w 1968 roku rozwój tomograficznych technik obrazowania ciała ludzkiego polegał przede wszystkim na poprawie jakości uzyskiwanych danych obrazowych oraz zmniejszeniu czasu trwania badania. Z czasem pojawiły się nowe techniki, takie jak…
  w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
 • Portal Inżynieria Biomedyczna
  Portal Inżynieria Biomedyczna powstał dla miłośników dziedziny nauki jaką jest inżynieria biomedyczna. Znajdziesz u Nas wiele artykułów branżowych, nowości ze świata inżynierii biomedycznej, oferty pracy w Polsce i zagranicą, płatne praktyki dla studentów studiujących inżynierię biomedyczna. Redaktorzy Możliwości Kariera Zostań…
  w Inne
 • Implanty w leczeniu schorzeń kręgosłupa
  Kręgosłup, ze względu na funkcje jakie pełni w organizmie, jest niezbędnym narządem do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Pomimo iż jest dobrze chroniony przez tkankę mięśniową jak i tłuszczową, często dochodzi do uszkodzenia (zarówno poprzez czynniki naturalne jak i losowe zdarzenia). Przywrócenie…
  w Biomateriały Czytaj dalej...
 • Inżynier biomedyczny - możliwości zatrudnienia
  Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie możesz pracować jako inżynier biomedyczny? Jakie możliwości zatrudnienia są w Polsce po kierunku inżynieria biomedyczna? Czy istnieje rynek pracy dla inżynierów biomedycznych i czy nie będziesz musiał wyjechać za granicę? W tym artykule częściowo spróbujemy…
  w Aktualności Czytaj dalej...
 • Polska Bioniczna Proteza Dłoni SuperHand
  Grupa inżynierów po Politechnice Wrocławskiej opatentowała pierwszą polska bioniczną protezę dłoni. Proteza o nazwie SuperHand posiada ruchomy nadgarstek oraz możliwość niezależnego sterowania wszystkimi pięcioma palcami, co pozwala na wykonywanie wszystkich naturalnych ruchów dłoni. Proteza potrafi wyczuwać kształty, a następnie się…
  w Biomechanika Czytaj dalej...
Czy studiujesz na kierunku Inżynieria Biomedyczna?
 

Użytkownik

Zaloguj się aby skorzystać z portalu.

Komentarze

Top


Copyright © 2018 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Portal Inżynieria Biomedyczna