sobota, 19 lutego 2011 12:14

Bioniczne protezy Wyróżniony

Napisała 
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

bionikaLudzkie ciało jest jednym z najwspanialszych tworów natury, kombinacją mięśni, zmysłów i organów, bezpośrednio połączonych ze sobą. Niestety, w wyniku nieszczęśliwych wypadków czy też procesu starzenia wszystkie elementy naszego organizmu ulegają zużyciu bądź zniszczeniu. Jeszcze do niedawna inwalidzi wojenni wracający do swych domów, ofiary wypadków czy chorób byli skazani na opiekę bliskich. Postęp technologiczny, a także naukowy otworzył nowy rozdział w historii, w którym praktycznie każdy uszkodzony narząd można wymienić na nowy, opracowany przez bioników, skonstruowany przez inżynierów, a wzorowany na milionach lat ewolucji człowieka. Naukowcy nie szukają nowych rozwiązań konstruktorskich dla kończyn, serca czy oka - pilnie podpatrują naturę, analizują strukturę anatomiczną człowieka i jak najwierniej starają się ją odtworzyć za pomocą materiałów biomedycznych.

Bionika

Czym jest bionika i dlaczego jest tak ważna we współczesnej inżynierii? Bionika jest interdyscyplinarną dziedziną nauki z pogranicza biologii i techniki; jej głównym celem jest tworzenie użytecznych technicznie modeli systemów biologicznych (wg Tkacz Ewaryst, Borys Przemysław, Bionika, Warszawa 2006, ISBN 83-204-3148-4). Ogólnie rzecz biorąc, biomimetyka (tak też nazywana jest bionika), podsuwa gotowe rozwiązania sprawdzone na drodze milionów lat ewolucji żywych organizmów. Nauka ta jest niezwykle rozległa, a jej granice wyznacza jedynie ludzka wyobraźnia. Rozwiązania biologiczne mają swoje zastosowanie w technice. Po raz pierwszy termin ?bionika? został użyty w 1960 roku na sympozjum ?Living prototypes of artificial organs? w Dayton (USA), jednak sama nauka ma bogatą historię.

Da Vinci, bionikaJuż w mitologii greckiej odnajdujemy postać Dedala, architekta i wynalazcę, ojca Ikara. Wzorując się na ptasich skrzydłach, skonstruował podobne dla siebie i swego syna. Kolejną ważną postacią był Leonardo da Vinci, który również był zafascynowany sztuką latania. Stworzył on wiele innowacyjnych jak na tamte czasy (XV-XVI wiek) wynalazków. Nieco kontrowersyjne okazały się eksperymenty innego uczonego - Ligi Galvani?ego. Jego przełomowa praca zawierała wyniki doświadczeń nad ?fluidem elektrycznym? Badał on wypreparowane żabie udka drażniąc prądem elektrycznym - w ten sposób pobudzając do skurczu. W efekcie opracował model reakcji mięśniowo-nerwowej, który po dziś dzień uważany jest za klasykę w dziedzinach elektrofizjologicznych. Ostatnią z postaci, o których chciałabym wspomnieć jest Jean Louis Marie Poiseuille. Znane jest jego prawo ruchu lepkich płynów w kapilarach, stworzone w wyniku obserwacji przepływu ludzkiej  krwi w wąskich naczyniach krwionośnych.

Aby lepiej zobrazować bioniczne rozwiązania stosowane we współczesnej codzienności posłużę się kilkoma przykładami.

Architekci z całego świata prześcigają się w coraz wznioślejszych projektach. Amerykański ogród botaniczny odwzorowuje swoim zadaszeniem odwzorowuje plaster miodu, a dach stadionu olimpijskiego w Monachium jest niczym innym jak kopią pajęczyny.
Sympatycy motoryzacji też znajdą coś dla siebie. Co wspólnego ze sobą mogą mieć niewielkich rozmiarów tropikalna rybka z firmą Mercedes Benz? Otóż wprowadzono na rynek model samochodu ?Box Fish? i choć wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, że takie ?wielkie pudło? nie osiągnie aerodynamicznych wymagań, to okazuje się, że Natura rozmyślnie stworzyła gatunek  Ostracion cubicus, a jego opływowość kształtu jest więcej niż zadawalająca.


samoczyszczace materialy, bioniczne protezyTakich zapożyczeń z natury mamy więcej wśród zastosowań technologicznych. Wielkim powodzeniem firm tekstylnych cieszą się wyroby wykorzystujące efekt samooczyszczenia zapożyczone z kwiatów lotosu, którą można zaobserwować także u naszych rodzimych gatunków: nasturcji czy trzciny pospolitej. Odpowiednikiem malutkich wypustek znajdujących się na powierzchni lotosu w wyrobach tekstylnych są niezliczone cząstki o średnicy poniżej 100 nanometrów, a ów drobiny zatrzymują zanieczyszczenia i wodę. Minimalna powierzchnia styku w połączeniu z siłami adhezyjnymi powodują, że każda kropla ma kształt kuli, która spływa po liściu. W efekcie - czy na liściu, czy na parasolu - mamy powierzchnię idealnie czystą nie wymagającą szorowania ani mycia.

Godnym zauważenia wynalazkiem, które nie od razu się przyjał jest rzep. Wynalazł go w 1941 roku szwajcarski chemik George de Mestral, którego zaintrygowały przyczepione do sierści psa rzepy, czyli owocostany łopianu (Arctium L.). Początkowo nie znalazł się nikt, kto docenił inwencję Mistrala, do czasu, gdy NASA zastosowała to rozwiązanie w skafandrach astronautów.

gekon, bioniczne protezyHitem ostatniego czasu jest materiał na plastry, który nie odkleja się od wilgotnych powierzchni, jest biozgodny, a w dodatku sam się rozpuszcza, dzięki czemu może być stosowany nie tylko przy zwykłych ranach, ale także przy wycięciu np. fragmentu jelita, do zasklepienia ubytku powstałego w żywej tkance. Amerykańscy nanotechnolodzy wykorzystali niezwykłe zdolności gekona, który może chodzić nawet po pionowej szybie. Dzieje się tak dzięki ogromnej ilości mikroskopijnych wypustek na stopie jaszczurki, z których każda oddziaływuje małymi siłami z podłożem. Przełożono to na sieć niezwykle małych kolumienek z mocnej, choć rozpuszczalnej gumy, ułożonych w ten sam sposób, jak wyrostki u gekona. Dodano warstwę kleju stworzonego na bazie glukozy, dzięki czemu opatrunek jest wodoodporny.

Przykładów zastosowania bioniki przez inżynierów jest wiele. W Szanghaju planuje się zbudować największy budynek świata o wysokości 1200 metrów. Taki wynik ma zostać osiągnięty dzięki rozwiązaniu, jakie natura zastosowała w budowie pnia cyprysu - koncentrycznie ułożonych wiązek i przestrzeni powierzchnych.

NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) również pokładają wielkie nadzieje w naturalne rozwiązania. Trwają prace nad skonstruowaniem nowego rodzaju wiertła i urządzenia do pobierania próbek skał, które byłyby wysyłane wraz z sondami w przestrzeń kosmiczną. Wzorcem był narząd osy - trzpiennika sosnowca (Sirex noctilio). Owad ten składając jaja posługuje się pokładełkiem - czymś w rodzaju igły stosowanej w medycynie, za pomocą którego wierci otwór w pniu. Jednak to dopiero pierwsza część urządzenia, po zrobieniu otworów w asteroidzie należy jeszcze wydobyć z niej materiał do badań. W tym momencie wykorzystano specyficzny układ łusek i włosków w kłosie jęczmienia, które umożliwiają ruch ziaren tylko w jedną stronę.  Takie rozwiązanie ma wspomagać przesuwanie się pyłu i okruchów skalnych pozyskanych przez wzorowane na pokładełku wiertło. Problem napędu całego urządzenia proponują rozwiązać inspiracją mięśni poruszającymi szczękami ważek. Jest to bardzo wydajne, wymaga niewielu części i ma małe zapotrzebowanie na energię. W ten sposób poprzez połączenie osy, jęczmienia i ważki otrzymano kosmiczne wiertło.

Aguilera okladka, bionikaBioników interesują nie tylko konstrukcje wykorzystane w przyrodzie, ale także zjawiska w niej zachodzące i postępowanie żywych istot. Na podstawie analizy pelikanów lecących w kluczu wykazano, że ptaki zajmujące dalsze miejsca mniej się męczą. Zastosowano ten fakt w lotnictwie i badania potwierdziły, że przy odpowiednim ułożeniu względem siebie myśliwce zużywają o niemal jedną piątą mniej paliwa.

Innym ciekawym rozwiązaniem motoryzacyjnym są nowoczesne, bioniczne opony firmy Continental, których ogumienie naśladuje zachowanie łap kota, który przy lądowaniu lub zatrzymywaniu się rozszerza swe palce zwiększając powierzchnię styku z podłożem. W oponach bieżnik ukształtowano tak, aby podczas hamowania lepiej przylegał do drogi.

Bionika w protetyce

Gwałtowny wzrost ludzi poddanych amputacji spowodowany wojnami w tym i poprzednim stuleciu, rozwój techniki i większe nakłady finansowe spowodowały, że zaczęto szukać nowszych, nowocześniejszych protez. Co prawda daleko jeszcze do poziomu ukazywanego w filmach science-fiction, ale naukowcy z całego świata mają się już czym pochwalić na tym polu.

Sztuczne mięśnie

Układ ruchu człowieka zbudowany jest ze szkieletu i mięśni. Często w wyniku chorób dochodzi do uszkodzenia tkanki mięśniowej. W laboratoriach wytworzono już pierwsze sztuczne mięśnie. Choć na razie powstały z myślą o wykorzystaniu ich w robotyce, jest to niewątpliwie pierwszy krok ku pomocy ludziom z uszkodzonym narządem ruchu. Nowy typ sztucznych mięśni zbudowany został ze skręconych włókien węglowych nanorurek, dzięki czemu cechuje je ogromna twardość i wytrzymałość, a także lekkość (1 cm? waży zaledwie 1,5 miligrama). Ich mechanizm jest oparty o działanie naturalnych mięśni - pod wpływem prądu elektrycznego rozszerzają się (aż o 220%), cały proces trwa milisekundy, a co ważne, ich długość nie zmienia się w ogóle. Warto też zaznaczyć, że mięśnie wykorzystują aż 70% energii, która zostaje im dostarczona.

Sztuczne serce

sztuczne serce300-400 osób rocznie w Polsce umiera z powodu braku dawcy serca. To zatrważająca statystyka, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że na świecie powstało już w pełni sztuczne serce, pracujące całkowicie samodzielnie. Zostało ono wynalezione przez firmę Carmat, założoną przez grupę EADS, zajmującą się przemysłem zbrojeniowym i kosmicznym. Wyposażone zostało w układy, które powinny zareagować od razu, gdy biorca sztucznego serca będzie potrzebował szybszego przepływu krwi. Warto odpowiedzieć na pytania, dlaczego dopiero niedawno naukowcy opracowali w pełni niezależnie działające serce? Choć dziś o budowie i pracy serca wiemy niemal wszystko to odkrycie, że serce pompuje krew dokonano dopiero w XVII wieku. Gdy połączymy ten fakt z niewiarygodną pracą jaką wykonuje nasza naturalna maszyna pompująca - w ciągu życia kurczy się średnio 2,5 miliarda razy, przepompowując 100 basenów krwi, budzi się zrozumienie, że ludzkość potrzebowała wielu lat na opracowanie maszyny, którą można bez problemu przeszczepić zawałowcom czy ofiarom wypadków.

Bioniczne oko

Bionic EyeNiewątpliwym hitem ostatnich lat, dzięki czemu jeszcze bardziej zwrócono uwagę na bionikę, jest sztuczne oko, które zostało już wszczepione 73-letniemu pacjentowi z Wielkiej Brytanii, dzięki czemu umożliwiono mu widzenie pomimo dziedzicznej choroby, która odebrała mu wzrok. Jest to wstępny etap eksperymentu na ludziach, aczkolwiek pokłada się w nim szerokie nadzieje.

Oko jest przeznaczone dla pacjentów, którzy stracili wzrok w wyniku urazu czy wypadku, ale wykształciło się u nich widzenie, bo warto zaznaczyć, że zdolność tę nabywamy i uczymy się jej, a nie jak powszechnie jest uważane - rodzimy się z nią. Jak współcześni bionicy poradzili sobie z tak skomplikowanym układem optycznym i mechanizmem przekazu impulsów świetlnych do kory wzrokowej? Oko składa się z miniaturowej kamerki umieszczonej na okularach przeciwsłonecznych, zewnętrznego odbiornika oraz matrycy z elektrodami, którą wszczepia się na siatkówkę. Obraz z kamery przekazywany jest do odbiornika, ten do elektrod, a następnie do nerwami wzrokowymi wędruje do mózgu.  Jak widać nie wykorzystano tu żadnego innowacyjnego rozwiązania, odtworzono tylko (lub ?aż?) z jak największym podobieństwem mechanizm widzenia zdrowego człowieka.

Kończyny

bioniczna nogaRobotyka jest jedną z najbardziej prężnie rozwijających się dziedzin nauki, która ma ogromny wpływ na postęp bionicznych protez. Mamy już do dyspozycji świetnie skonstruowane biomanipulatory, które z dużą dokładnością naśladują ruch zdrowej kończyny. Co ważniejsze, proteza tego typu sterowana jest poprzez sygnały elektromiograficzne, za których rozpoznawanie odpowiada procesor sygnałowy, zaś do akwizycji tych sygnałów używa się elektrod powierzchniowych umieszczonych w leju protezy. Mimo skomplikowanej budowy, zasada działania jest taka sama, jak zdrowej kończyny.

Powieści Lema, filmy Paul?a Verhoeven?a (?Robocop?) czy okładki płyt współczesnych piosenkarzy nie robią już większego wrażenia. Coś, co było abstrakcją jeszcze kilkanaście lat temu, dziś staje się powoli rzeczywistością. Czy ktoś jest w stanie wyobrazić połączenie medycyny z protetyką za 20 lat? A za 50 lat?

Literatura

[1].Tkacz Ewaryst, Borys Przemysław, Bionika, Warszawa 2006, ISBN 83-204-3148-4.
[2].Kossobudzki Piotr, Testowane na zwierzętach, ?Przekrój? 2007.
[3].Samoczyszczące tekstylia [online], [dostęp 30 grudnia 2009], Dostępny w Word Wide Web: http://www.muratorplus.pl/technika/oknadrzwi/samoczyszczace-tekstylia_61341.html .
[4].Morek Grażyna, Z natury, ?Polityka? 2006.
[5].Chrostowski Jarosław, Wieteska Elżbieta, Wielkie ściąganie, ?Wiedza i życie? 2008.
[6].Kakade Nilesh, Bionics halp for the disabled, ?IT Magazine? 2006.
[7].Blanchard Cheryl, Biomaterials: Body of the Future, ?Technology Today? 1995.
[8].Bionika. Projekty koncepcyjne., Praca zbiorowa pod red. Andrzeja Samka, Kraków 2004, ISBN83-7242-331-8.
Czytany 123140 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 listopada 2013 17:56
Agnieszka Giczan

Absolwentka Politechniki Białostockiej po kierunku Inżynieria Biomedyczna. Od ponad dwóch lat związana z firmą ChM, początkowo jako Kontroler Jakości, obecnie jako Referent ds. informacji naukowej w dziale Badawczo-Rozwojowym. Bieganie, kino hiszpańskie i fotografia, to coś, co lubi najbardziej.

1535 komentarzy

 • Link do komentarza car insurance online poniedziałek, 02 kwietnia 2018 23:05 napisane przez car insurance online

  affordable insurance non owner car insurance car insurances car insurances

 • Link do komentarza Essay Write poniedziałek, 02 kwietnia 2018 21:04 napisane przez Essay Write

  starting a college essay college essay service college essays college essays

 • Link do komentarza online car insurance poniedziałek, 02 kwietnia 2018 19:52 napisane przez online car insurance

  ameriprise auto insurance temporary car insurance best auto insurance companies 2018 cheap car insurance quotes

 • Link do komentarza Quick Loans poniedziałek, 02 kwietnia 2018 18:08 napisane przez Quick Loans

  payday load low interest personal loans personal loans online personal loans online

 • Link do komentarza Buy Essay Papers poniedziałek, 02 kwietnia 2018 16:13 napisane przez Buy Essay Papers

  essay writing key words type my essay write my essay short argumentative essays

 • Link do komentarza Jamescic poniedziałek, 02 kwietnia 2018 12:39 napisane przez Jamescic

  advance cash no fax loans payday advance advance cash loan

 • Link do komentarza geico poniedziałek, 02 kwietnia 2018 08:09 napisane przez geico

  cheap insurance cheap car insurance quotes cheap auto insurance in georgia cheap car insurance in texas

 • Link do komentarza Jamescic poniedziałek, 02 kwietnia 2018 04:06 napisane przez Jamescic

  thesis statement for compare and contrast essays good thesis statements thesis statement strong thesis statement

 • Link do komentarza autoinsurance niedziela, 01 kwietnia 2018 22:42 napisane przez autoinsurance

  compare car insurance compare car insurance compare car insurance compare car insurance

 • Link do komentarza amica auto insurance niedziela, 01 kwietnia 2018 20:13 napisane przez amica auto insurance

  compare car insurance compare car insurance compare car insurance compare car insurance

 • Link do komentarza motorcycle insurance niedziela, 01 kwietnia 2018 18:58 napisane przez motorcycle insurance

  triple a auto insurance cheap car insurance quotes cheap full coverage auto insurance cheap auto insurance in florida

 • Link do komentarza aig auto insurance niedziela, 01 kwietnia 2018 17:26 napisane przez aig auto insurance

  home and auto insurance direct auto insurance go auto insurance quote direct auto insurance

 • Link do komentarza aig auto insurance niedziela, 01 kwietnia 2018 15:22 napisane przez aig auto insurance

  direct auto insurance auto insurance online direct car insurance auto insurance rates

 • Link do komentarza Speedycash niedziela, 01 kwietnia 2018 15:18 napisane przez Speedycash

  lenders fast small loans for people with bad credit lenders

 • Link do komentarza Free Sex Cam niedziela, 01 kwietnia 2018 14:02 napisane przez Free Sex Cam

  livecam teen webcams naked live webcams

 • Link do komentarza Jamescic niedziela, 01 kwietnia 2018 13:42 napisane przez Jamescic

  need help with my homework homework online homework homework

 • Link do komentarza truxuts niedziela, 01 kwietnia 2018 11:09 napisane przez truxuts

  natural forms of viagra cialis generic
  cialis
  cialis 5mg msrp
  buy cheap cialis coupon

 • Link do komentarza Buy Essay Online niedziela, 01 kwietnia 2018 09:47 napisane przez Buy Essay Online

  essay about college essays essays critical essays

 • Link do komentarza aarp insurance auto niedziela, 01 kwietnia 2018 08:14 napisane przez aarp insurance auto

  auto insurance cheap classic car insurance car insurance near me non owner car insurance

 • Link do komentarza Assignments Help niedziela, 01 kwietnia 2018 08:12 napisane przez Assignments Help

  college essays college essay yale buy essays online college essays

 • Link do komentarza Payday niedziela, 01 kwietnia 2018 07:42 napisane przez Payday

  payday advance payday advance advance cash advance cash

 • Link do komentarza costco car insurance niedziela, 01 kwietnia 2018 03:32 napisane przez costco car insurance

  best auto insurance affordable auto insurance amica car insurance best insurance

 • Link do komentarza Assignment Helpers niedziela, 01 kwietnia 2018 03:12 napisane przez Assignment Helpers

  essays essays online college essays to read essays online

 • Link do komentarza amica auto insurance niedziela, 01 kwietnia 2018 02:28 napisane przez amica auto insurance

  auto insurance company automobile insurance quotes top rated car insurance companies state auto insurance company

 • Link do komentarza Jamescic niedziela, 01 kwietnia 2018 01:09 napisane przez Jamescic

  car insurance online quote farm bureau auto insurance car insurance quotes in texas elephant auto insurance

 • Link do komentarza Hot Show Porn niedziela, 01 kwietnia 2018 00:59 napisane przez Hot Show Porn

  chaturbate mature amateur cams adult cams milf cams

 • Link do komentarza Homework Good Or Bad sobota, 31 marca 2018 23:39 napisane przez Homework Good Or Bad

  writing a thesis statement phd thesis thesis statement thesis writing

 • Link do komentarza Jerrold sobota, 31 marca 2018 23:32 napisane przez Jerrold

  car insurance requirements
  car insurance quotes allstate
  car insurance
  car insurance quotes comparison

 • Link do komentarza allstate insurance sobota, 31 marca 2018 22:41 napisane przez allstate insurance

  classic car insurance liability car insurance classic car insurance collector car insurance

 • Link do komentarza ins sobota, 31 marca 2018 21:27 napisane przez ins

  best auto insurance best insurance best insurance best insurance

 • Link do komentarza best insurance sobota, 31 marca 2018 20:41 napisane przez best insurance

  automobile insurance companies automobile insurance automobile insurance online auto insurance

 • Link do komentarza state auto insurance sobota, 31 marca 2018 16:37 napisane przez state auto insurance

  cheap auto insurance in michigan cheap auto insurance in michigan cheap auto insurance in michigan cheap car insurance in california

 • Link do komentarza progressive auto ins sobota, 31 marca 2018 15:58 napisane przez progressive auto ins

  cheapest car insurance in pa online car insurance quotes cheap car insurance in pa auto insurance company

 • Link do komentarza Derick sobota, 31 marca 2018 14:43 napisane przez Derick

  car insurance companies
  cheap auto insurance policy
  auto insurance quotes canada
  car insurance quotes allstate

 • Link do komentarza Online Homework sobota, 31 marca 2018 14:42 napisane przez Online Homework

  easy essay format assignment essay french revolution argumentative essays an argumentative essay

 • Link do komentarza cheap insurance sobota, 31 marca 2018 14:03 napisane przez cheap insurance

  classic car insurance companies car insurance for young drivers classic car insurance classic car insurance

 • Link do komentarza allstate insurance sobota, 31 marca 2018 12:38 napisane przez allstate insurance

  car insurance companies auto insurance comparison chart best auto insurance for seniors best car insurance companies 2017

 • Link do komentarza aarp auto insurance sobota, 31 marca 2018 12:23 napisane przez aarp auto insurance

  car insurance company auto insurance company best auto insurance companies auto insurance company

 • Link do komentarza accurate automotive sobota, 31 marca 2018 11:44 napisane przez accurate automotive

  auto insurance company affordable insurance auto insurance company auto insurance company

 • Link do komentarza Bad Credit sobota, 31 marca 2018 11:21 napisane przez Bad Credit

  bad credit installment loans guaranteed cash express loans bad credit loans guaranteed approval bad credit loans guaranteed approval

 • Link do komentarza Sheri sobota, 31 marca 2018 11:02 napisane przez Sheri

  auto insurance program
  cheap auto insurance policy
  car insurance
  cheap auto insurance companies

 • Link do komentarza cure auto insurance sobota, 31 marca 2018 06:57 napisane przez cure auto insurance

  best insurance best cheapest car insurance companies best insurance insurance rates

 • Link do komentarza Free Sex Chats sobota, 31 marca 2018 05:49 napisane przez Free Sex Chats

  mature cam amateur webcam sex free web cam amateur webcam

 • Link do komentarza Buy College Essay sobota, 31 marca 2018 03:19 napisane przez Buy College Essay

  compare and contrast thesis statement write a good thesis thesis statements phd thesis

 • Link do komentarza amica car insurance piątek, 30 marca 2018 22:15 napisane przez amica car insurance

  michigan auto insurance cheap insurance auto good2go auto insurance automobile insurance

 • Link do komentarza Payday piątek, 30 marca 2018 20:11 napisane przez Payday

  get a loan loans for students with no credit loans direct lenders loans direct lenders

 • Link do komentarza Hot Show Porn piątek, 30 marca 2018 18:42 napisane przez Hot Show Porn

  free cam girls freewebcamchatroom chat rooms no registration granny cam

 • Link do komentarza Lesbian Show piątek, 30 marca 2018 17:20 napisane przez Lesbian Show

  mature webcam sex cams gay web cam chat cams

 • Link do komentarza car insurance online piątek, 30 marca 2018 16:37 napisane przez car insurance online

  auto insurance online classic auto insurance maryland auto insurance auto insurance costco

 • Link do komentarza Essays Writing piątek, 30 marca 2018 09:53 napisane przez Essays Writing

  write an argumentative essay essay on report writing essay 9 grade skydiving essay online

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najczęściej wyświetlane artykuły

 • Portal Inżynieria Biomedyczna
  Portal Inżynieria Biomedyczna powstał dla miłośników dziedziny nauki jaką jest inżynieria biomedyczna. Znajdziesz u Nas wiele artykułów branżowych, nowości ze świata inżynierii biomedycznej, oferty pracy w Polsce i zagranicą, płatne praktyki dla studentów studiujących inżynierię biomedyczna. Redaktorzy Możliwości Kariera Zostań…
  w Inne
 • Inżynieria Biomedyczna
  Inżynieria biomedyczna (Biomedical Engineering, BME ) wchodzi w skład nauk dotyczących bioinżynierii. Stanowi ona połączenie wiedzy zlokalizowane na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Główne zagadnienia jakie obejmuje, to: bioinformatyka, informatyka medyczna, medical imaging, (obrazowanie medyczne), telemedycyna, image processing (przetwarzanie…
  w Inne Czytaj dalej...
 • Tomografia multimodalna - CT/PET, CT/MR, SPECT/CT - Zasada działania i zastosowania
  Począwszy od momentu skonstruowania pierwszego tomografu komputerowego przez Hounsfielda w 1968 roku rozwój tomograficznych technik obrazowania ciała ludzkiego polegał przede wszystkim na poprawie jakości uzyskiwanych danych obrazowych oraz zmniejszeniu czasu trwania badania. Z czasem pojawiły się nowe techniki, takie jak…
  w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
 • Innowacje z Warmii i Mazur
  W ostanim tygodniu kwietnia Zespół Zarządzający Projektu ?INNOWACJE z Warmii i Mazur?miał przyjemność spotkać się ze wszystkimi Kandydatami, którzy zgłaszali swoje pomysły od 1 marca 2012. Do udziału w Projekcie zgłosiły się 44 osoby. Po wstępnej weryfikacji ankiet aplikacyjnych, ustaleniu…
  w Aktualności Czytaj dalej...
 • Polska Bioniczna Proteza Dłoni SuperHand
  Grupa inżynierów po Politechnice Wrocławskiej opatentowała pierwszą polska bioniczną protezę dłoni. Proteza o nazwie SuperHand posiada ruchomy nadgarstek oraz możliwość niezależnego sterowania wszystkimi pięcioma palcami, co pozwala na wykonywanie wszystkich naturalnych ruchów dłoni. Proteza potrafi wyczuwać kształty, a następnie się…
  w Biomechanika Czytaj dalej...
Czy studiujesz na kierunku Inżynieria Biomedyczna?
 

Top


Copyright © 2022 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Portal Inżynieria Biomedyczna