sobota, 18 kwietnia 2009 15:45

Akademia Górniczo-Hutnicza AGH, Kraków

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Dyplom AGH otwiera drzwi najlepszych firm i przedsiębiorstw w kraju i za granicą, a nasi absolwenci cieszą się bardzo dobrą opinią pracodawców. AGH to jedna z najlepszych i najbardziej renomowanych oraz nowoczesnych polskich uczelni, od lat zajmująca czołowe miejsca w rankingach państwowych wyższych uczelni. Jest Uczelnią przodującą w Polsce w dziedzinie nowoczesnych technologii, zajmującą wysoką lokatę w skali międzynarodowej. O popularności naszej Uczelni decyduje również długa i bogata tradycja ? Akademia Górniczo-Hutnicza ma 90 lat i w ciągu wszystkich tych lat doskonale kształciła kadry najpotrzebniejszych Polsce inżynierów. Więcej informacji o Akademii Górniczo-Hutniczej, życiu studenckim tej uczelni oraz jej kierunkach znajdziecie na stronie forum miasteczka studenckiego AGH (MS AGH).

Kierunek inżynieria biomedyczna można studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej AGH na Międzywydziałowej Szkole Inżynierii Biomedycznej (MSIB). Kształci ona przyszłych inżynierów biomedycznych zarówno na studiach I stopnia(inżynierskie), studiach II stopnia (magisterskie), jak i studiach doktoranckich.  Na studiach II stopnia dostępne są następujące specjalizacje:

 • Informatyka i Elektronika Medyczna
 • Inżynieria Biomateriałów
 • Biomechanika i Robotyka
 • Bionanotechnologia.

Zobacz dane kontaktowe kierunku.

Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej

kierunek inżynieria biomedyczna aghCelem Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej (MSIB) jest kształcenie studentów oraz integracja prac naukowo-badawczych w zakresie inżynierii biomedycznej. Tradycje prac naukowo-badawczych oraz kształcenia w zakresie technicznego wsparcia dla medycyny, aparatury biomedycznej, biomechaniki i biomateriałów sięgają na AGH ponad 30 lat, pierwsza propozycja programu studiów na kierunku ?Inżynieria Biomedyczna" została przygotowana w 1973 roku przez prof. Ryszarda Tadeusiewicza. Kierunek studiów ?Inżynieria Biomedyczna" wprowadzono nowelizacją Rozporządzenia MNiSW o kierunkach studiów z 2006 r. na wniosek i przy znaczącym zaangażowaniu pracowników AGH. MSIB rozpoczęła kształcenie w tym samym roku jako pierwsza i wówczas jedyna jednostka w Polsce.

Poszczególne wydziały współtworzące Szkołę:

 • Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki
 • Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
 • Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
 • Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej
 • Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej prowadzi prace naukowo-badawcze w ramach wspólnie podejmowanych projektów, a także delegując swoich nauczycieli akademickich posiadających dorobek naukowy i zaangażowanych w prace badawcze w dyscyplinie biocybernetyki, inżynierii biomedycznej i dyscyplinach pokrewnych do Rady Programowej MSIB.

MSIB integruje doświadczenia pracowników Wydziałów tworzących Szkołę zaangażowanych w prace w dziedzinie technicznego wsparcia medycyny. Pracownicy ci posiadają bogaty dorobek naukowo badawczy i obecnie realizują szereg projektów dotyczących:

 • nowoczesnej skomputeryzowanej aparatury diagnostycznej, terapeutycznej i sztucznych narządów
 • biomateriałów i tworzyw biozgodnych używanych m.in. do implantów medycznych
 • biomechaniki inżynierskiej, biotribologii i bioakustyki, konstrukcji bioinżynierskich, implantoprotetyki, ortopedii, aparatury biomedycznej
 • zastosowań nowoczesnych metod fizyki w zakresie nanomateriałów biologicznych.

Studia I stopnia (inżynierskie)

W skład oferowanych przez Międzywydziałowa Szkołę Inżynierii Biomedycznej przedmiotów wchodzą min.: Biologia i genetyka, biocybernetyka, Podstawy elektrotechniki, Podstawy elektroniki, Materiałoznawstwo, Podstawy metrologii, Mechanika i wytrzymałość, Języki programowania, Biomateriały, Projektowanie wspomagane komputerowo, Cyfrowe przetwarzanie sygnałów, Grafika komputerowa, Automatyka i Robotyka. Obowiązkowe są także kursy z Matematyki, Fizyki, Chemii, Chemii organicznej oraz Technologii Informacyjnej. Więcej informacji o przedmiotach wykładanych na MSIB...

Wiedza ta pozwoli absolwentom tych studiów na harmonijną współpracę z lekarzem jak i na swobodne przystosowanie się do potrzeb rynku wytwórców i eksploatatorów sprzętu medycznego w każdym kraju, do pracy w charakterze inżyniera medycznego (klinicznego), a także w jednostkach naukowo-badawczych oraz w sektorze zaawansowanych technologii.

Studia II stopnia (magisterskie)

W ramach studiów II stopnia trwających 3 semestry prowadzone jest kształcenie specjalistyczne według różnych programów. Przystępując do studiów II stopnia kandydat wybiera jedną z czterech specjalności:

Specjalizacje:

 • Informatyka i Elektronika Medyczna
 • Inżynieria Biomateriałów
 • Biomechanika i Robotyka
 • Bionanotechnologia.

Aby dostać się na studia II stopnia należy zdać egzamin wstępny oraz legitymować się wykształceniem inżynierskim. Egzamin wstępny obejmuje wszystkie główne przedmioty objęte programem nauczania.

Studia doktoranckie

Studia doktoranckie z dziedziny inżynierii biomedycznej - Biocybernetyka i Inżynieria biomedyczna prowadzone są na wydziale EAIiE Akademii Górniczo-Hutniczej.  Ramowy program studiów doktoranckich zawiera następujące przedmioty: Information systems in telemedicine, Biomechanics i acoustics, Biomedical digital signal processing, Biomaterials and artificial organs, Electronic medical instrumentation, Medical physics, Medical image analysis, Modeling of biological systems, Dedicated algorithms for biosignal interpretation, Intelligent monitoring and diagnostic methods, Integrated systems SoC in medical diagnostics and therapy, Intelligent sensor arrays, Biophysics, Biological interfaces. Wykłady prowadzone są w języku angielskim.

Więcej informacji na temat studiów doktoranckich...

Kierunek inżynieria biomedyczna na Akademii Górniczo-Hutniczej - Kontakt

Międzywydziałowa Szkoła Inżynierii Biomedycznej
Al. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
Pawilon B4 pok. 1 (na parterze)
tel. 12 617-45-86,
e_mail: biomed@agh.edu.pl
http://www.biomed.agh.edu.pl/
Czytany 25221 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 czerwca 2015 22:02
Grzegorz Toporek

Grzegorz jest założycielem i pomysłodawcą portalu Inżynieria Biomedyczna. Rozwija on przez to Swoje pasje którymi są e-biznes oraz grafika komputerowa. We wspólnie tworzonym przez Nas projekcie zajmuje się on: obsługą techniczną strony, SEO, SEM, tworzeniem grafiki oraz koordynacją całego przedsięwzięcia.

Jako inżynier biomedyczny interesuje się głównie technikami obrazowania medycznego (głównie tomografia komputerową), przetwarzaniem sygnałów i obrazów cyfrowych, telemedycyną oraz chirurgrią wspomaganą komputerowo.

Obecnie Grzegorz pracuje nad komputerowym systemem do wspomagania brachyterapii w ARTORG Center for Computer Aided Surgery, University of Bern, Switzerland.

Kontakt: http://www.istb.unibe.ch/content/about_us/staff/grzegorz_toporeknbspmnbspsc/

Strona: www.inzynieria-biomedyczna.com.pl/

90 komentarzy

<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najczęściej wyświetlane artykuły

 • Portal Inżynieria Biomedyczna
  Portal Inżynieria Biomedyczna powstał dla miłośników dziedziny nauki jaką jest inżynieria biomedyczna. Znajdziesz u Nas wiele artykułów branżowych, nowości ze świata inżynierii biomedycznej, oferty pracy w Polsce i zagranicą, płatne praktyki dla studentów studiujących inżynierię biomedyczna. Redaktorzy Możliwości Kariera Zostań…
  w Inne
 • Inżynieria Biomedyczna
  Inżynieria biomedyczna (Biomedical Engineering, BME ) wchodzi w skład nauk dotyczących bioinżynierii. Stanowi ona połączenie wiedzy zlokalizowane na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Główne zagadnienia jakie obejmuje, to: bioinformatyka, informatyka medyczna, medical imaging, (obrazowanie medyczne), telemedycyna, image processing (przetwarzanie…
  w Inne Czytaj dalej...
 • Tomografia multimodalna - CT/PET, CT/MR, SPECT/CT - Zasada działania i zastosowania
  Począwszy od momentu skonstruowania pierwszego tomografu komputerowego przez Hounsfielda w 1968 roku rozwój tomograficznych technik obrazowania ciała ludzkiego polegał przede wszystkim na poprawie jakości uzyskiwanych danych obrazowych oraz zmniejszeniu czasu trwania badania. Z czasem pojawiły się nowe techniki, takie jak…
  w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
 • Polska Bioniczna Proteza Dłoni SuperHand
  Grupa inżynierów po Politechnice Wrocławskiej opatentowała pierwszą polska bioniczną protezę dłoni. Proteza o nazwie SuperHand posiada ruchomy nadgarstek oraz możliwość niezależnego sterowania wszystkimi pięcioma palcami, co pozwala na wykonywanie wszystkich naturalnych ruchów dłoni. Proteza potrafi wyczuwać kształty, a następnie się…
  w Biomechanika Czytaj dalej...
 • Optyka biomedyczna
  Optyka biomedyczna (biooptyka) ? dziedzina medycyny z zakresu inżynierii biomedycznej, zajmująca się wykorzystaniem światła w badaniach obiektów biologicznych, w diagnostyce medycznej i terapii. Zastosowania optyki w terapii to wykorzystanie światła do cięcia, topienia, spawania tkanek, do koagulacji, rozdrobnienia, karbonizacji i…
  w Aktualności Czytaj dalej...

Użytkownik

Zaloguj się aby skorzystać z portalu.

Top


Copyright © 2020 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Portal Inżynieria Biomedyczna