sobota, 27 listopada 2010 22:04

Tomografia Komputerowa - zasada działania Wyróżniony

Napisał 
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

tomografia komputerowaTomografia komputerowa (ang. Computed Tomography ? CT)  jest systemem pośredniego obrazowania ? dokonywana jest rekonstrukcja obrazu na drodze obliczeń matematycznych. Badanie to pozwala na uzyskanie obrazów  przestrzennych (wizualizacja narządów 3D) i przekroju badanego obiektu dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego.

Tomografia komputerowa umożliwia ustalenie rozpoznania do leczenia operacyjnego, dlatego stosuje się ją bardzo szeroko w diagnostyce. Umożliwia lekarzowi dokonanie oceny niemal wszystkich narządów wewnętrznych człowieka i rozpoznanie w nich zmian chorobowych. Badanie nie jest długie ? średni czas to 15-30 minut. Ponadto tomografia komputerowa jest bezbolesna i zupełnie nieinwazyjna. Do przeprowadzenia tomografii nie jest potrzebne żadne przygotowanie przez pacjenta, jednak jeżeli jest to badanie z użyciem kontrastu to powinien on nie przyjmować posiłków na około 6 godzin przed badaniem. Metoda obrazowania za pomocą tomografii komputerowej jest ciągle doskonalona poprzez czołowe firmy z branży aparatury medycznej pragnące jak najlepiej sprostać oczekiwaniom nowoczesnej medycyny.

Współczesne tomografy komputerowe (ang. CT scanner) wykonują nawet do 2 000 000 projekcji. Dzięki temu ich rozdzielczość sięga dziesiątków mikrometrów. Standardem staje się tomografia komputerowa wielorzędowa, w których liczba odbierających elementów zwiększona została do 64, choć takie firmy jak Toshiba czy Philips wprowadziły już na rynek  skanery 128 i 256 rzędowe. Kolejnym etapem rozwoju jest wprowadzenie dwóch lamp rentgenowskich. Zmiany pozwalają na znaczne skrócenie czasu badania, zmniejszenie dawki promieniowania rentgenowskiego, a jednocześnie uzyskanie dużo większej ilości danych, pozwalających na dokładniejsze obrazowanie badanych narządów i  lepszą projekcję przestrzenną obrazu (3D). Kierunek postępów w rozwoju tomografii komputerowej jest nakreślany w stronę tomografii spektralnej.

Budowa tomografu komputerowego

tomografia komputerowa, tomografW tomografii komputerowej możemy wyróżnić trzy charakterystyczne fragmenty: stół na którym w pozycji unieruchomionej  podczas badania leży pacjent, skaner (gantry), który jest głównym urządzeniem dokonującym pomiaru oraz oprzyrządowanie, czyli konsolę operatora za pomocą której operator steruje systemem tomografu, wyświetla i archiwizuje obrazy.

Podstawowym elementem skanera jest system pomiarowy zawierający: komorę pomiarową, lampę rentgenowską i kolimator, system detektorów, układ obracający, układ zasilania lampy rentgenowskiej.

Lampa rentgenowska posiada wirującą anodę oraz jest odporna na duże obciążenia termiczne wynikające z dużej liczby następujących szybko po sobie skanów. Detektory służą do przetwarzania promieniowania rentgenowskiego na sygnał elektryczny. Najczęściej stosowane są dwa typy detektorów ? kseonowe i półprzewodnikowe. Kolimatory znajdują się w pobliżu lampy rentgenowskiej i przy każdym z detektorów. Mają za zadanie kształtować wiązkę promieniowania i minimalizować rozpraszanie promieniowanie. Od ich wysokości zależy grubość skanowanej warstwy.

Ogólna zasada rekonstrukcji obrazu w tomografii komputerowej

tomografia komputerowa , zasada działaniaPodczas skanowania pacjent umieszczany jest w komorze pomiarowej, a rejestrowanie obrazu odbywa się za pomocą obrotu (3 ? tor ruchu lampy) dookoła obiektu/pacjenta (5)  obręczy pomiarowej, w której znajduje się lampa rentgenowska (4) i nieruchome detektory (1) wykonujące serię prześwietleń (2 ? wiązka promieniowania). Podczas każdorazowej emisji promieniowania przez lampę detektory przesyłają do komputera  informację o pochłoniętym przez tkanki promieniowaniu. Dzięki odpowiedniej obróbce przy użyciu metod matematycznych uzyskuje się czytelny obraz, który może być już interpretowany przez lekarza. Wszystkie metody przetwarzania danych z detektorów bazują na odtworzeniu osłabień promieniowania w podstawowym elemencie objętości obiektu. Powstałe obrazy są monochromatyczne (czarno-białe), tak samo jak w przypadku podstawowych zdjęć rentgenowskich.

tomografia komputerowa, wizualizacjaSkanowanie pojedynczych przekrojów wymaga przesunięcia pacjenta oraz przerwy na wzięcie przez niego oddechu (badanie płuc czy wątroby) w celu wykonania prześwietleń dla kolejnego. Stwarzało to ryzyko przemieszczenia organów w czasie oddychania oraz poruszenia się pacjenta w czasie przerwy. W związku z tym obecnie standardowo stosowanym rozwiązaniem jest tomografia spiralna. Lampa rentgenowska i detektor obracają się wokół pacjenta w sposób ciągły po linii śrubowej.

Tomografia komputerowa spiralna pozwoliła skrócić czas badania jak i zmniejszyć dawkę podawanego kontrastu. Spowodowała ona szybki i wciąż postępujący rozwój angiografii - technice umożliwiającej obrazowanie dużych naczyń krwionośnych, pozwalając na diagnozowanie (trójwymiarowa CTA) zwężenia tętnicy nerkowej czy tętniaka jamy brzusznej.

Algorytmy rekonstrukcji i wizualizacji dla tomografii komuterowej

Metoda sumacyjna (Back Projection)

Polega na zsumowaniu poszczególnych prześwietleń (projekcji) wykonywanych pod różnym kątem. Im większa jest ich ilość tym dokładniejszy otrzymujemy obraz, dzięki któremu możemy wnioskować o budowie wewnętrznej obiektu. Metoda ta nie jest wykorzystywana obecnie w praktyce.

Metoda iteracyjna

Rekonstrukcja polega na odszukania współczynnika pochłaniania promieniowania w poszczególnych elementach objętości obiektu (voxelach), tak aby był on zgodny ze zmierzonymi wartościami. Początkowo określa się wartość współczynnika na równym poziomie dla wszystkich elementów, a następnie porównuje z wynikami. Przez kolejne powtórzenia porównywania i modyfikacje wartości dla kolejnych projekcji doprowadza się do uzyskania zgodności pomiędzy wartościami zmierzonymi, a wyznaczonymi.

Możemy wyróżnić trzy odmiany metody iteracyjnej:

 • rekonstrukcja jednoczesna ? obliczenia dla wszystkich prześwietleń i całej matrycy voxeli
 • korekcja promień po promieniu ? obliczenia i poprawki prowadzone są dla każdej projekcji
 • korekcja punkt po punkcie ? powtórzenie obliczeń i poprawek następuje oddzielnie dla każdej prześwietlenia i dla każdego voxela.

Metody analityczne

Metody analityczne są używane we wszystkich współczesnych tomografach komputerowych. Do najpopularniejszych z nich należą analiza w oparciu o transformatę Fouriera oraz, obecnie powszechnie stosowana, filtrowana projekcja wsteczna, występująca również w literaturze jako filtrowany rzut wsteczny czy też metoda sumacyjna z filtrowaniem (ang. FBP ? Filtered Back Projection).

Metoda FBP zapobiega powstawaniu rozmycia występującego przy bezpośrednim zastosowaniu metody Fouriera. Do poprawy dokładności szukanego obrazu przyczynia się zastosowanie odwrotnego przekształcenia Radona oraz twierdzenia o przekroju Fouriera. Na rekonstrukcję składają się dwie główne czynności: filtracja i operacja rzutu wstecznego.

Stopień eliminacji rozmycia obrazu zależy od zastosowanego filtru. Źle dobrany filtr rekonstrukcji (górnoprzepustowy) może bardzo dobrze eliminować rozmycie, ale również uwypuklać szum, co przełoży się znacznie na jakość obrazu, dlatego w literaturze można spotkać szczegółowe rozważania na temat doboru optymalnego filtru.

Wśród filtrów rekonstrukcyjnych należy wymienić filtr: Shepp-Logana, Parzen, Ram-Laka czy Hamminga.

Najpopularniejsze zastosowania diagnostyczne tomografii komputerowej


Diagnostyka:

 • mózgowia i odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa-tętniaki aorty
 • guzy mózgu
 • nowotworów pęcherza moczowego, prostaty, jajnika, macicy
 • udarów mózgu
 • nieurazowe zmiany w centralnym układzie nerwowym ? tętniak, krwawienie, wodogłowie
 • dokładne badanie jamy brzusznej i miednicy
 • świeże urazy czaszki ? łatwe wykrycie krwiaków
 • badanie nie nadaje się do diagnozowania chorób jelit

Firmy zajmujące się produkcją tomografów komputerowych

Polska nie posiada rodzimej korporacji produkującej tomografy komputerowe, lecz na jej terenie działają filie firm światowych liderów specjalizujących się w tej branży, np. Philips Healthcare Polska, GE Medical Systems Polska.

Do największych z nich,  zajmujących się produkcją sprzętu medycznego, a w tym tomografów komputerowych należą między innymi:  Johnson & Johnson, GE Healthcare, Siemens Healthcare, ANDA Medical, Philips Healthcare, Almana Medical Imaging, Tyco Healthcare, Neusoft, Hitachi Medical Systems.

Istnieje ponadto wiele firm, które są dystrybutorami takich producentów jak: TMS ? przedstawiciel Toshiba Medical Systems, Mar-med ? przedstawiciel Neusoft, KIE ? przedstawiciel Hitachi Medical Systems, Consultronix - Philips.

Literatura

[1] ?Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna 2000. Tom 8 ? Obrazowanie biomedyczne? pod red. Macieja Nałęcza , wyd. EXIT, 2003 Warszawa

[2] http://pl.wikipedia.org

[3] http://www.resmedica.pl

[4] http://www.hospital-technology.com

[5] http://chemba.w.interia.pl

Zdjęcia:

[1] http://commons.wikimedia.org

[2] http://ed.ac.uk

[3] http://medgadget.com
Czytany 83457 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 lutego 2013 21:38

101 komentarzy

 • Link do komentarza buy kamagra online środa, 28 marca 2018 02:28 napisane przez buy kamagra online

  kamagra 100mg tablets china
  buy kamagra
  kamagra 100mg oral jelly kako se uzima
  kamagra 100mg oral jelly india
  kamagra 100mg oral jelly usa

 • Link do komentarza super kamagra opinie forum środa, 28 marca 2018 01:36 napisane przez super kamagra opinie forum

  kamagra oral jelly kaufen thailand
  kamagra oral jelly gГјnstig kaufen paypal
  kamagra 100mg
  kamagra vs kamagra gold
  kamagra 100mg tablets australia

 • Link do komentarza Josephhuppy niedziela, 25 marca 2018 09:06 napisane przez Josephhuppy

  aarp approved canadian online pharmacies
  aarp recommended canadian pharmacies
  prescriptions online
  top rated online canadian pharmacies
  CVS Pharmacy
  canadian pharmacies shipping to usa
  Trusted Online Pharmacies
  canadian pharmacies shipping to usa
  canada pharmacy online

 • Link do komentarza Kevinwep poniedziałek, 19 marca 2018 00:50 napisane przez Kevinwep

  adobe photoshop free download
  adobe cs6
  creative curriculum
  adobe cs6
  creative labs
  photoshop cc 2017
  adobe suite download
  photoshop cs5
  sound blaster

 • Link do komentarza Richardunsex niedziela, 18 marca 2018 18:27 napisane przez Richardunsex

  ai cs6
  creative suite
  torrent photoshop
  adobe creative
  adobe flash player windows 10
  photoshop cc
  acrobat adobe free download
  adobe photoshop cc 2017
  adobe flashplayer

 • Link do komentarza Payday Express piątek, 16 marca 2018 17:20 napisane przez Payday Express

  loans online loans online online personal loans loans online

 • Link do komentarza Loans For Bad Credit środa, 14 marca 2018 15:44 napisane przez Loans For Bad Credit

  money lender no credit check online loans no credit loans online installment loans online

 • Link do komentarza Brettimmut wtorek, 13 marca 2018 11:08 napisane przez Brettimmut

  wh0cd207182 cialis

 • Link do komentarza Sweennab poniedziałek, 12 marca 2018 22:18 napisane przez Sweennab

  buy cheap viagra online
  how much does viagra cost per pill
  http://viagrachnln.com
  o viagra pode matar
  buy generic viagra

 • Link do komentarza Quick Loans niedziela, 11 marca 2018 11:37 napisane przez Quick Loans

  eloans installment loans online loans online online loans no credit

 • Link do komentarza ElyseHen niedziela, 11 marca 2018 00:46 napisane przez ElyseHen

  casino slots
  cassino
  casinos online
  online casino games

 • Link do komentarza KUQenllade czwartek, 08 marca 2018 21:06 napisane przez KUQenllade

  комментарии


  https://fraza.ua/news/266549-v-kieve-vystupit-s-lektsiej-filosof-kotoryj-spit-vniz-golovoj-i-ne-est-po-30-dnej-


  В Киеве выступит с лекцией философ, который спит вниз головой и не ест по 30 дней

  15 февраля в 16.30 в Киеве, в Нац университете биоресурсов и природопользования (ул. Героев Обороны 15, 3 корп, ауд. 128) сотоится лекция кандидата философских наук и доцента Андрея Кудина. Как выяснили журналисты «Фразы», тема лекции звучит так: «Религия как особый вид отношения человека к миру и самому себе. Западный и восточный ум».

  Деятельность Андрея Кудина многогранна. Основными направлениями научных интересов являются разработки и исследования в таких областях, как биотехнология, генетика и физиология высшей нервной деятельности.

  Андрей Кудин считает, что из одного возраста в другой можно перейти подобно тому, как переходят из одной комнаты в другую. По мнению Андрея Кудина, в человеческом организме не существует механизма старения, а само старение является патологией, а не нормой и, по сути, представляет собой набор поломок внутри организма, вызванных болезнями и неправильным образом жизни. Практическая деятельность Андрея Кудина направлена на устранение возникших поломок внутри организма и создание условий, при которых человеческий организм становится не подвержен болезням и может существовать бесконечно долго. Для осуществления этой цели он изучает и собирает по всему миру методики и рецепты, направленные на достижение человеком долголетия, молодости и здоровья.|  https://fraza.ua/news/266708-glavnye-novosti-za-9-fevralja-2018-goda


  Главные новости за 9 февраля 2018 года


  В Южной Корее стартует зимняя Олимпиада. В южнокорейском городе Пхенчхан открылись XXIІI зимние Олимпийские игры. Украину на Олимпиаде представляют 33 спортсмена. Наши олимпийцы будут соревноваться в 9 из 15 видов спорта, а именно: в биатлоне (11 спортсменов), фигурном катании (4), санном спорте (6), фристайле (3), лыжных гонках (4), горнолыжном спорте ( 2), сноубординге (1), скелетоне (1) и лыжном двоеборье (1 спортсмен).

  Не успел Порошенко приехать на Венский бал, как его тут же атаковала обнаженная феминистка.СБУ задержала беглого нардепа Шепелева. Служба безопасности Украины задержала возле Киева бывшего народного депутата Александра Шепелева. Сегодня, 9 февраля, Печерский райсуд должен был избрать Шепелеву меру пресечения. Информацию о задержании Шепелева подтвердила пресс-секретарь Генерального прокурора Украины Юрия Луценко Лариса Сарган|


  https://fraza.ua/news/266762-v-kieve-uzhe-zakryty-bolee-100-shkol-zaboleli-bolee-25-tysjach-chelovek


  В Киеве уже закрыты более 100 школ. Заболели более 25 тысяч человек

  По состоянию на утро 12 февраля в Киеве на карантин из-за гриппа и ОРВИ закрыты 119 школ. Как выяснили журналисты «Фразы», при этом 23 школы возобновили занятия.

  «На утро понедельника 119 школьных заведений закрыты в Киеве. При этом за неделю 23 школы возобновили занятия после недельного перерыва», — заявила на брифинге директор Департамента образования и науки, молодежи и спорта Елена Фиданян Фиданян, сообщает «Сегодня».

  Также по состоянию на 12 февраля гриппом и ОРВИ заболели 25 тысяч 831 человек. По словам директора Департамента здравоохранения КГГА Валентины Гинзбург, из заболевших 25 831 человек около 70% — дети. Выросла заболеваемость и среди школьников, несмотря на введенные «карантинные» меры.

  Также Гинзбург сообщила, что на данный момент в медицинских учреждениях из-за болезни находятся 11 человек, среди них 2 детей.

  На данный момент заболеваемость в Киеве ниже эпидемиологического порога на 15%.|  https://fraza.ua/interview/266721-psihoterapevt-jurij-bessmertnyj-na-postsovetskom-prostranstve-bolshinstvo-ljudej-rozhdajutsja-s-geneticheskoj-predraspolozhennostju-k-alkogolizmu-


  Психотерапевт Юрий Бессмертный: На постсоветском пространстве большинство людей рождаются с генетической предрасположенностью к алкоголизму


  Юрий Бессмертный — киевский психотерапевт, консультант по зависимостям, экзистенциальный психолог и специалист по социальной работе. С химически зависимыми — прежде всего алкоголиками — и их созависимыми родственниками он работает с 2004 года. Также Бессмертный консультирует тех, кто потерял смысл жизни и переживает возрастной кризис.

  Работать с алкозависимыми Юрия побудила собственная привязанность к спиртному, от которой он страдал почти двадцать лет. Путь выздоровления был извилистым, но благодаря сообществу анонимных алкоголиков и экзистенциальной психотерапии будущему психологу удалось победить болезнь и найти свое призвание.

  В интервью «Фразе» Бессмертный рассказывает о главной причине алкоголизма, стадиях зависимости, факторах, которые ей способствуют, а также о том, как освободиться от цепей «зеленого змия».|
  https://fraza.ua/news/266788-ukrainskie-vrachi-zarabatyvajut-menshe-vseh-v-mire-dazhe-v-zimbabve-zarplaty-vyshe-bogomolets


  Украинские врачи зарабатывают меньше всех в мире. Даже в Зимбабве зарплаты выше, — Богомолец


  На сегодняшний день Украина является единственной страной в мире, где врачи имеют самую низкую зарплату среди всех профессий. Как выяснили журналисты «Фразы», зарплаты наших медиков даже ниже, чем в Зимбабве, где экономическая ситуация крайне тяжелая уже много лет.

  По словам народного депутата Ольги Богомолец, ни в Европе, ни в Америке, ни в Африке нет ни одной страны, где труд врача оплачивался бы так позорно низко. При таких условиях рассчитывать, что система здравоохранения будет работать эффективно, а медики будут выкладываться на 100% — нонсенс.

  «В абсолютном большинстве стран специалисты, которые спасают жизни других людей, не только пользуются огромным уважением и авторитетом, но и получают за свой труд достойное вознаграждение. И только у нас государство почему-то считает, что врачи должны работать даром, надеясь на неофициальное вознаграждение от пациента», — цитирует Богомолец ее пресс-служба|
  курйози


  україна новини


  https://fraza.ua/news/266549-v-kieve-vystupit-s-lektsiej-filosof-kotoryj-spit-vniz-golovoj-i-ne-est-po-30-dnej- - україна

 • Link do komentarza Direct Lenders poniedziałek, 05 marca 2018 09:43 napisane przez Direct Lenders

  loans online direct small business loans loans online loans online

 • Link do komentarza Write An Essay niedziela, 04 marca 2018 02:44 napisane przez Write An Essay

  critical essays essay name persuasive essays essays george orwell

 • Link do komentarza DonaldLayew sobota, 03 marca 2018 14:41 napisane przez DonaldLayew

  free real money casino no deposit
  free casino games and poker
  online casino slots
  casinos online

 • Link do komentarza Charlesnub piątek, 02 marca 2018 18:33 napisane przez Charlesnub

  casino casino
  casino slots
  casinos online
  free online casino

 • Link do komentarza Charlaoveld poniedziałek, 26 lutego 2018 14:48 napisane przez Charlaoveld

  play casinos
  online casino games
  casino games
  slot game

 • Link do komentarza Williambip niedziela, 25 lutego 2018 13:09 napisane przez Williambip

  word 2013
  microsoft windows
  365 office
  microsoft store
  install microsoft word

 • Link do komentarza Jasonpub sobota, 24 lutego 2018 11:51 napisane przez Jasonpub

  microsoft office 2010
  microsoft office 365
  microsoft online
  microsoft windows
  microsoft word online free

 • Link do komentarza Erasmosloks piątek, 23 lutego 2018 18:11 napisane przez Erasmosloks

  microsoft office 2016
  microsoft online
  word 2016
  microsoft office
  microsoft word download

 • Link do komentarza Jimmiesip piątek, 23 lutego 2018 11:29 napisane przez Jimmiesip

  portal office 365
  microsoft office 2016
  microsoft office 2007
  microsoft office 2016
  microsoft office login

 • Link do komentarza Jimmiesip piątek, 23 lutego 2018 07:51 napisane przez Jimmiesip

  msoffice
  microsoft windows
  words
  microsoft word
  store microsoft

 • Link do komentarza Erasmosloks piątek, 23 lutego 2018 00:57 napisane przez Erasmosloks

  word 2017
  office online
  free resume templates microsoft word
  office download
  ms store

 • Link do komentarza DanielSnusy środa, 21 lutego 2018 16:34 napisane przez DanielSnusy

  download microsoft word free
  microsoft online
  portal office
  microsoft office 2016
  microsoft 365

 • Link do komentarza VincentWeent środa, 21 lutego 2018 11:01 napisane przez VincentWeent

  word 2016
  microsoft windows
  resume templates for microsoft word
  microsoft store
  microsoft store download

 • Link do komentarza Robertscorn wtorek, 20 lutego 2018 00:45 napisane przez Robertscorn

  365 office
  microsoft solitaire
  microsoft office 2013
  microsoft windows
  worl

 • Link do komentarza JamesHot piątek, 16 lutego 2018 16:22 napisane przez JamesHot

  microsoft solitaire collection windows 10
  windows update
  microsoft office
  windows 10 upgrade
  windows 7 sp1

 • Link do komentarza TommyGut piątek, 16 lutego 2018 10:09 napisane przez TommyGut

  dowell windows
  windows 10 store
  find saved passwords windows 10
  windows 10 download
  microsoft windows movie maker 2017

 • Link do komentarza Georgeden czwartek, 15 lutego 2018 18:15 napisane przez Georgeden

  microsoft word download
  windows server
  wordpad
  update windows 10
  microsoft windows

 • Link do komentarza Ronaldral czwartek, 15 lutego 2018 15:37 napisane przez Ronaldral

  microsoft freecell
  upgrade to windows 10
  upgrade to windows 10
  windows store
  windows 10 iso

 • Link do komentarza RonaldFed środa, 14 lutego 2018 23:35 napisane przez RonaldFed

  windows.com
  microsoft windows
  microsoft mahjong
  update windows 10
  where was microsoft founded

 • Link do komentarza Williamwib środa, 14 lutego 2018 21:23 napisane przez Williamwib

  hotmail sign in
  windows server
  windows photo viewer
  windows 10 store
  microsoft 360

 • Link do komentarza Billystift środa, 14 lutego 2018 10:14 napisane przez Billystift

  windows up
  windows 8
  microsoft login 365
  windows 8
  microsoft windows 7 download

 • Link do komentarza RamonisOxy środa, 14 lutego 2018 03:30 napisane przez RamonisOxy

  microsoft office
  windows server
  microsoft vlsc
  windows 10 download
  microsoft.com.au

 • Link do komentarza RamonisOxy środa, 14 lutego 2018 00:27 napisane przez RamonisOxy

  microsoft office 2016
  update windows 10
  microsoft windows 8
  windows 8
  windows settings

 • Link do komentarza Billystift wtorek, 13 lutego 2018 17:03 napisane przez Billystift

  video playback settings in windows 10
  upgrade to windows 10
  microsoft account login
  windows store
  microsoft update

 • Link do komentarza RamonisOxy wtorek, 13 lutego 2018 10:10 napisane przez RamonisOxy

  support
  windows live
  windows media player
  windows 10 store
  windows 365

 • Link do komentarza Williamwib wtorek, 13 lutego 2018 09:20 napisane przez Williamwib

  what windows is this
  upgrade to windows 10
  how to downsize photos in windows 10
  windows store
  make a web note in microsoft edge

 • Link do komentarza Kerryzep poniedziałek, 12 lutego 2018 23:16 napisane przez Kerryzep

  microsoft azure
  windows live sign in
  windows 10 free
  windows 7
  windows 365

 • Link do komentarza Chrisdaw poniedziałek, 12 lutego 2018 20:39 napisane przez Chrisdaw

  microsoft windows installer
  windows 7
  microsoft windows live mail 2012
  win 10
  microsoft windows 7 download

 • Link do komentarza MarvinHeark poniedziałek, 12 lutego 2018 16:11 napisane przez MarvinHeark

  microsoft account
  windows store
  windows 10 free
  windows 7
  windows 10 free

 • Link do komentarza HectorDAP poniedziałek, 12 lutego 2018 01:02 napisane przez HectorDAP

  buy cheap autocad
  autocad 2017 download
  autocad homestyler download
  acad
  benefits of autocad software
  autocad 2017 download
  autocad pdf download
  download autocad
  autocad car design download
  autocad estudiantes
  buy autocad 2011 software
  autocad 2016
  autocad 2017 serial key
  autocad mechanical
  autocad 2017full
  autocad 2018
  download autocad commands in pdf
  autocad 2018
  descargar autocad 2011 full
  autodesk student
  autocad activation key 2017
  autocad 2014
  autocad maps download
  autocad 2010
  autocad serial number and product key 2011

 • Link do komentarza JeffreyJuics niedziela, 11 lutego 2018 15:55 napisane przez JeffreyJuics

  autocad windows vista download
  acad
  autocad student community download
  autocad mechanical
  applications of autocad software
  autocad studentenversion
  autocad aia layer standards download
  autocad student download
  autocad symbols download
  autocad inventor
  serials autocad
  autocad viewe
  autocad schools online
  autocad gratuit
  download autocad 2011 64 bit
  autocad viewer
  descargar visor autocad 64 bits
  download autocad
  autocad 2011 service pack download
  autodesk student download
  autocad civil 3d prices
  autocad 2012
  price of autocad 2014 in india
  autocad 2015
  discount autocad software

 • Link do komentarza HectorDah niedziela, 11 lutego 2018 05:57 napisane przez HectorDah

  play street craps online
  online casino mobile usa
  online blackjack paypal
  online casino for the mac
  usa live online roulette
  roulette game play
  online gambling las vegas
  single zero roulette online game
  play roulette online real money
  real money online casino games
  online game gambling
  real money online casino games
  online casino norway

 • Link do komentarza Stevenseips niedziela, 11 lutego 2018 04:12 napisane przez Stevenseips

  online mobile casino android
  online roulette
  bombo virtual bingo
  roulette free play
  play baccarat online flash
  bovada casino
  slot machine game
  online gambling
  best online american casinos
  slot games
  online gambling slots for mac
  slots online
  video game sites that accept paypal

 • Link do komentarza Josephbrien piątek, 09 lutego 2018 09:57 napisane przez Josephbrien

  netherland casino sites
  playtech roulette
  online casinos in new jersey
  roulette online
  virtual casino card games
  online casino
  online casinos for ipad
  free online casino
  online casinos legal in us
  888 casino login
  online live casino bonus
  slim slots
  best playtech casino bonus

 • Link do komentarza DavidDiows czwartek, 08 lutego 2018 23:41 napisane przez DavidDiows

  online roulette spin without betting
  casino classic us players
  download casino jack and the united states of money
  casino best bonus
  reliable online casino
  online roulette vegas
  5000 best online casino
  online roulette double zero
  newest online casinos for us players
  real money online casino games
  download bingo games for android
  online casino real money
  online casino u s a friendly

 • Link do komentarza Jameslerne czwartek, 08 lutego 2018 05:31 napisane przez Jameslerne

  online gambling allowed us
  roulette free play
  us mobile online casino
  playtech roulette
  mobile gambling apps usa
  best online casino
  best online roulette sites
  online gambling
  777 casino on line
  vegas slots online
  u s online blackjack
  slot games
  online gambling and internet gambling

 • Link do komentarza Jameslerne środa, 07 lutego 2018 22:53 napisane przez Jameslerne

  prepaid visa card online casino
  best casino for work
  online blackjack real money america
  pc casino game software
  how to play online casino in malaysia
  online casino french roulette
  onbling onbling setup
  best online roulette sites
  bolillero virtual bingo
  online casino real money
  on line gambling bonus
  online casino real money
  gambling game machine online slot

 • Link do komentarza Attany1 wtorek, 06 lutego 2018 12:23 napisane przez Attany1

  generic cialis online
  buy geneВ­ric ciaВ­lis
  http://cialismrxgonline.com
  web md cialis pills order
  buy cialis online

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Najczęściej wyświetlane artykuły

 • Portal Inżynieria Biomedyczna
  Portal Inżynieria Biomedyczna powstał dla miłośników dziedziny nauki jaką jest inżynieria biomedyczna. Znajdziesz u Nas wiele artykułów branżowych, nowości ze świata inżynierii biomedycznej, oferty pracy w Polsce i zagranicą, płatne praktyki dla studentów studiujących inżynierię biomedyczna. Redaktorzy Możliwości Kariera Zostań…
  w Inne
 • Inżynieria Biomedyczna
  Inżynieria biomedyczna (Biomedical Engineering, BME ) wchodzi w skład nauk dotyczących bioinżynierii. Stanowi ona połączenie wiedzy zlokalizowane na pograniczu nauk technicznych, medycznych i biologicznych. Główne zagadnienia jakie obejmuje, to: bioinformatyka, informatyka medyczna, medical imaging, (obrazowanie medyczne), telemedycyna, image processing (przetwarzanie…
  w Inne Czytaj dalej...
 • Tomografia multimodalna - CT/PET, CT/MR, SPECT/CT - Zasada działania i zastosowania
  Począwszy od momentu skonstruowania pierwszego tomografu komputerowego przez Hounsfielda w 1968 roku rozwój tomograficznych technik obrazowania ciała ludzkiego polegał przede wszystkim na poprawie jakości uzyskiwanych danych obrazowych oraz zmniejszeniu czasu trwania badania. Z czasem pojawiły się nowe techniki, takie jak…
  w Sprzęt medyczny Czytaj dalej...
 • Polska Bioniczna Proteza Dłoni SuperHand
  Grupa inżynierów po Politechnice Wrocławskiej opatentowała pierwszą polska bioniczną protezę dłoni. Proteza o nazwie SuperHand posiada ruchomy nadgarstek oraz możliwość niezależnego sterowania wszystkimi pięcioma palcami, co pozwala na wykonywanie wszystkich naturalnych ruchów dłoni. Proteza potrafi wyczuwać kształty, a następnie się…
  w Biomechanika Czytaj dalej...
 • Innowacje z Warmii i Mazur
  W ostanim tygodniu kwietnia Zespół Zarządzający Projektu ?INNOWACJE z Warmii i Mazur?miał przyjemność spotkać się ze wszystkimi Kandydatami, którzy zgłaszali swoje pomysły od 1 marca 2012. Do udziału w Projekcie zgłosiły się 44 osoby. Po wstępnej weryfikacji ankiet aplikacyjnych, ustaleniu…
  w Aktualności Czytaj dalej...

Top


Copyright © 2024 Portal Inżynieria Biomedyczna | Dobry start w inżynierii biomedycznej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Portal Inżynieria Biomedyczna